S mlžením oken pomůže obyčejná soda: stačí ji jen chytře použít a už nikdy nebudete muset tento problém řešit

Mlžení oken nebývá právě žádoucím jevem. Naštěstí si s ním lze poradit díky jednoduchému pomocníkovi z kuchyně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Shaumisb 662 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zamlžení oken může být způsobeno řadou faktorů. Mezi ty nejčastější patří vysoká vlhkost, špatné větrání nebo jejich nedostatečná izolace. Chcete-li tento problém odstranit, můžete vyzkoušet některá z následujících řešení, která mohou pomoci tuto potíž zcela eliminovat nebo ji alespoň trochu zmírnit.

Zvyšte proudění vzduchu v místnosti

Ze všeho nejdříve otevřete okna nebo použijte jakýkoli systém odsávání, abyste pomohli cirkulaci vzduchu a snížili vlhkost. Můžete použít také šikovný odvlhčovač, ten vám může také pomoci odstranit přebytečnou vlhkost ze vzduchu, což pomůže zabránit zamlžování oken.

Postarejte se o dobrou izolaci oken

Špatně izolovaná okna mohou umožnit kondenzaci teplého a vlhkého vzduchu na chladném skle, což v konečném důsledku znamená právě mlžení oken. Pokud tedy okraje oken dobře zaizolujete (mnohdy stačí pouze nalepit nové těsnění), můžete se problémů s kondenzací vlhkosti rychle zbavit.

Postarejte se o dobrou izolaci oken iZdroj fotografie: Depositphotos

Dbejte na dostatečné vytopení místnosti. I vyšší teplota může pomoci snížit vlhkost, protože teplý vzduch ji jednoduše odpaří. Následně je však třeba opět zajistit dobrou cirkulaci vzduchu. Samotná okna pak očistěte stěrkou namočenou v roztoku vody a octa, abyste odstranili prach a nečistoty, které mohou rovněž nechtěně na okenních tabulkách pomoci s kondenzací vlhkosti.

Jak zabránit mlžení oken pomocí jedlé sody

Jedním ze způsobů, jak vyřešit problém zamlžování oken, je i použití jedlé sody. Jde o prostředek, který má každý doma a stojí jen pár desetikorun. A jak ji použít? Jednoduše smíchejte stejné díly jedlé sody a octa a vytvořte tak pastu. Poté ji naneste na vnitřní stranu okna a pomocí hadříku nebo houbičky ji rovnoměrně rozetřete. Tento prostředek nechte působit 15 až 20 minut a poté vše omyjte čistým vlhkým hadříkem. Spojení octa a sody by mělo přispět ke zmírnění nebo dokonce k úplnému potlačení mlžení oken.

Postarejte se o optimální vlhkost vzduchu

Mlžení oken je možné předejít i optimalizací úrovně vlhkosti v místnostech. Za ideální rozmezí je považováno 40 až 60 %. Existuje několik způsobů, jak zabránit koncentraci nadměrné vlhkosti. Důležité je například správné větrání. Použít můžete i klimatizační jednotky, jež dokážou místnost zároveň o trochu ochladit nebo naopak ohřát, pokud je to třeba (záleží na typu jednotky, který máte).

Postarejte se o dobrou izolaci oken iZdroj fotografie: Depositphotos

Do nádob můžete rozmístit materiály, které přebytečnou vlhkost skvěle pohltí, jako jsou například silikagely, chlorid vápenatý, sůl apod. Snažte se také co nejvíce vyhnout činnostem, které produkují vlhkost (jde například o vaření a sprchování), případně se postarejte opět o dobrou ventilaci. A zvažte také pořízení vhodných pokojových rostlin, protože některé z nich přirozeně absorbují vlhkost ze vzduchu.

Jaké jsou vaše triky proti mlžení oken?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články