Odpadkový koš v domácnosti dokáže páchnout opravdu nepříjemně. Navíc je zdrojem bakterií a různých virů.
Nejspíše to také znáte – i když koš na odpadky vymyjete opravdu pečlivě, čas od času se z něj stejně line velmi nepříjemný zápach. Pokud si však pomůžete levným domácím prostředkem, nemusíte se už s ničím podobným potýkat. A celý postup vám nezabere víc než minutu práce.
Ústní voda bohatě postačí
Zdrojem zápachu jsou nejrůznější bakterie. Na ně tak obvykle běžné vymytí vodou nestačí a je třeba sáhnout po dobrém mycím prostředku. Mnohdy však ani běžné mýdlo nebo prostředek na nádobí nepomůže. Ale pokud nemáte doma dezinfekční chemii, nemusíte zoufat. Stejně dobrou službu vám udělá i obyčejná ústní voda. Stačí ji nakapat na vatový tampon a koš s ním vytřít předtím, než do něj vložíte pytel. Po zápachu nebude ani památky.
Esenciální olej jako další pomocník
Věřte nebo ne, ale právě tento nenápadný pomocník je klíčem k příjemné a dlouhotrvající vůni vašeho odpadkového koše, jakkoliv se to zdá nemožné. Proto pokaždé, když měníte pytel na odpadky, položte na dno vašeho koše obyčejný vatový tampon namočený v esenciálním oleji (stačí pár kapek). Tento trik pomáhá maskovat nepříjemné pachy a celý koš skvěle provoní.
Noviny jako ochranná vrstva
A jak zabránit tomu, aby se co nejméně nečistot usazovalo na dně odpadkového koše? Pomohou vám obyčejné noviny. Stačí na dno koše naskládat několik vrstev papíru a máte vystaráno. Pokud se pytel na odpadky náhodou protrhne, noviny tekutinu nasají a zabrání tomu, aby se nepříjemný zápach šířil po bytě. Nezapomeňte je však po každém takovém incidentu vyhodit, a také odpadkový koš umýt.
Zápach v plastových koších
Pokud však máte v domácnosti odpadkové koše z plastu, mohou se do nich nepříjemná aromata „zažrat“ tak hluboko, že ani trik s ústní vodou a esenciálními oleji nepomůže. V takovém případě bude vaším nejlepším domácím pomocníkem kávová sedlina nebo toaletní mýdlo se silným aroma.
Koš jednoduše vložte přes noc do dostatečně velkého pytle spolu s vysušenu kávovou sedlinou nebo nastrouhaným nebo mýdlem. Vše nechte působit a ráno koš omyjte. Velmi podobně působí také aktivní uhlí, sůl a vysušené čajové sáčky.
Zápach ze starého oblečení
Někdy však nemusí být zdrojem nepříjemného oderu jen odpadkový koš. Viníkem může být třeba i staré oblečení, které jste si přinesli ze secondhandu nebo po delší době vybalili z pytlů ve skříni. A jak si sním poradit? Zkuste věci namočit do roztoku vody a čpavku, a to na 2 až 6 hodin. Poté je propláchněte čistou vodou a usušte na čerstvém vzduchu. Bude vám stačit jeden mililitr čpavku na litr vody.
Totéž lze provést namočením oblečení v octě a soli. Namočte oblečení do osolené vody s přidaným octem a počkejte alespoň tři hodiny. Do lázně můžete přimíchat také esenciální oleje, které dokážou veškeré textilní věci příjemně provonět – stačí oblečení po ukončení octové kúry ještě vymáchat ve vodě s přidáním několika kapek libovolného esenciálního oleje.