Jak si vyrobit luxusní vánoční stromek z šišek krok za krokem: Podle jednoduchého návodu to zvládne úplně každý

Pokud hledáte tip na nevšední dekoraci, vyzkoušejte vánoční stromeček z docela obyčejných šišek. Hotovo budete mít za pár minut.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / iStock
                   

Pokud si chcete letos svou domácnost vyzdobit trochu nevšedně, vsaďte na použití nejrůznějších přírodnin. Skvěle se vám budou hodit například šišky, které lze jako odpad posbírat prakticky kdekoliv v lese.

Jak na výrobu stromku z šišek

Samotný postup není nijak těžký. Potřebovat budete jen:

  • očištěné šišky
  • polystyrenový kužel
  • lepidlo
  • ozdoby
  • bílou barvu

Šišky natřete lepidlem a nalepte je na kužel tak, aby tvořily stromek. Následně k nim dolepte i nejrůznější dekorace. A nakonec můžete konce šišek potřít bílou barvou, aby celá dekorace vypadala efektněji. Pro maximální trvanlivost celého výrobku pak stromek ještě přelakujte bezbarvým lakem (klidně může jít o ten na vlasy).

Jak vybělit šišky na dekoraci

Ovšem pro výrobu stromku nemusíte vody používat jen obyčejné šišky – místo toho je nahraďte těmi bělenými, které vypadají opravdu efektně. A jak na to? Stačí vám trik. Nejdříve musíte šišky, které jste si přinesli z lesa, na tento proces pořádně připravit. Jsou totiž určitě značně špinavé a plné písku nebo dokonce zbytků trávy. A ukrývat se v nich mohou i různí nechtění návštěvníci, například pavouci. A jak tedy šišky očistit? Lze to provést dvěma způsoby.

Vánoční dekorace z šišek iZdroj fotografie: Depositphotos

Očištění šišek před bělením

Šišky omyjte (můžete k tomu použít sprchu), a poté namočte do vody smíchané s octem. V tomto roztoku je nechte namočené asi 20 minut. Vyjměte je a prohlédněte. Nejspíše zjistíte, že se v tomto okamžiku kužely šišek uzavřely. Ale nebojte se, to je zcela normální – takto na ně působí voda a vlhkost. Musíte je tedy vysušit, aby se znovu otevřely. Lze je nechat celý den u radiátoru nebo je pro rychlejší výsledek dát jednoduše do trouby.

A jak nato? Plech vyložte alobalem a troubu nastavte na teplotu asi 50 °C. Otevřete dvířka a nechte takto šišky sušit asi 1,5 hodiny. Šišky se perfektně vysuší a lze u nich tedy přistoupit k bělení. V „rychloverzi“ je pak možné šišky očistit nasucho například trochou písku a proces sušení tak zcela vynechat.

Co si připravit k bělení šišek

A co budete potřebovat k tomu, abyste šiškám propůjčili onu lákavou světlou barvu? Hodit se vám budou tyto komponenty:

  • skleněná nebo plastová nádoba (dostatečně velká)
  • gumové rukavice
  • chlorové nebo bezchlorové bělidlo
  • papírové ručníky
  • závaží
Jak vyrobit dekorativní vánoční stromeček z obyčejných šišek iZdroj fotografie: Depositphotos

Ze všeho nejdříve jednoduše vložte šišky do nádoby, a to tak, aby v horní části rozhodně nevyčnívaly. Poté je polijte bělidlem. Aby šišky nevyplavaly a vybělily se maximálně rovnoměrně, vyplatí se je něčím zatížit. K tomu lze použít například docela obyčejné zavařovací sklenice naplněné vodou. Namočené šišky uložte tam, kde vás nebude zápach bělidla dráždit a nechte 24 hodin odpočívat. Po uplynutí této doby šišky vyjměte šišky z nádoby s pomocí gumových rukavic a nechte je osušit.

Další tipy pro bělení šišek

A to nejlépe na velkém plechu nebo podnosu vyloženém silnou vrstvou papírových utěrek. A nelekněte se výsledku. Zpočátku to totiž bude vypadat, že šišky prakticky vůbec nezbělely, a navíc budou úplně zavřené. To je však naprosto normální, stačí je jen nechat dobře odpočinout. Po dvou dnech strávených v teplém prostředí (tentokrát je nechte vysušit nejlépe u radiátoru) se šišky pomalu otevřou a získají i onu žádanou světlou barvu. Nyní je můžete bez obav použít k dekoraci.

Přírodní vánoční dekorace jsou v posledních letech velmi oblíbené. Vyrobte si stromek ze šišek

Jaké dekorace z přírodnin budete letos vyrábět vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články