Vyrobte si domácí prací prášek z mýdla: Funguje stejně jako ten z obchodu, jeho výroba je navíc levnější

Pokud chcete mít jistotu, že své oblečení vždy skvěle vyperete, a zároveň budete postupovat maximálně ekologicky, vyrobte si svůj prášek.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Výroba domácího prášku na praní nemusí být nijak složitá. Stačí si jen vzít k ruce osvědčené suroviny a smíchat je tím správným způsobem. Uvidíte, že příprava prášku na praní je velmi snadná, a navíc dokáže ušetřit vaši peněženku. Za jedno praní zaplatíte klidně o polovinu méně než při použití běžných prostředků z obchodu. Je však třeba dodržet některé technologické postupy, jedině tak bude váš domácí prací prášek vždy maximálně účinný.

Jak vyrobit domácí prací prášek

Tento DIY postup je velmi jednoduchý. Nejdříve nastrouhejte kostku mýdla určeného na praní. Budete potřebovat 1 šálek mýdlových vloček (mýdlo můžete nastrouhat pomocí struhadla na sýr nebo kuchyňského robota). Používejte pokud možno vždy přírodní mýdlo, jako je například to kastilské, abyste se vyhnuli jakékoli chemii, zejména syntetickým vůním a přísadám. Poté si k ruce vezměte i ostatní potřebné suroviny. Recept vypadá takto:

  • 1 šálek mýdlových vloček,
  • 1 šálek sody bicarbony,
  • 1 šálek boraxu (nemusí být)
  • a několik kapek oblíbené esenciální oleje (nemusí být).

Vše smíchejte a přesypte do vzduchotěsné nádoby, kde budete moci domácí prací prášek bez ztráty účinnosti skladovat opravdu dlouho. A jak tento prací prostředek aplikovat? Jednoduše použijte 2 polévkové lžíce na jednu běžně znečištěnou dávku prádla.

Co byste měli vědět

Jedlá soda a borax jsou k dostání ve většině obchodů s potravinami nebo v drogeriích. Soda je velmi účinný čistič a odstraňovač skvrn, zatímco borax působí jako přírodní změkčovadlo. Potřebné množství pracího prostředku se může lišit v závislosti na objemu praného prádla a na tvrdosti vody. A pokud patříte mezi alergiky, pak doporučujeme při manipulaci s přísadami během přípravy pracího prostředku nosit rukavice.

Jak vyrobit domácí prací prášek na prádlo iZdroj fotografie: Freepik

Jak vyrobit domácí odstraňovač skvrn

Někdy však tento přírodní prostředek stačit nemusí. Na silně znečištěné prádlo si tak budete muset přizvat i domácí odstraňovač skvrn. A jak ho připravit? Smíchejte 2 díly jedlé sody a 1 díl vody, abyste vytvořili pastu. Tu poté naneste přímo na skvrnu a ujistěte se, že pokryjete celou její oblast. Sodu nechte působit 15 až 30 minut. Poté své oblečení vyperte jako obvykle, a to buď ručně, nebo v pračce s použitím běžného pracího prostředku. Pokud je skvrna po vyprání stále viditelná, pak jednoduše celý postup zopakujte, dokud ji zcela neodstraníte.

V případě odolných skvrn můžete také zkusit před nanesením pasty z jedlé sody svůj oděv ošetřit roztokem stejných dílů bílého octa a vody. Nejdříve však tento roztok vyzkoušejte na malé, nenápadné ploše oděvu, abyste předešli možnému poškození. Všeobecně platí, že pasta z jedlé sody je účinná při odstraňování většiny běžných typů skvrn, ovšem na ty na bázi oleje nebo barev obvykle nestačí. Ty mohou vyžadovat použití odstraňovače skvrn z obchodu.

Jak udělat sliz na praní prádla, který vypere všechny skvrny

Jaké přírodní prostředky používáte pro praní prádla vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články