Babička si dělá vlastní tablety do myčky. Od té doby, co znám její postup, si drahá balení z obchodu nekupuji

Tablety do myčky patří mezi poměrně drahou část drogerie. Ovšem ne vždy je třeba je kupovat, vyrobit si je můžete i doma.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Creative Commons
                   

Cena za drogerii bývá u většiny domácnosti poměrně nezanedbatelnou položkou. Ovšem u řady věcí jednoduše lidé utrácí zbytečně, protože neznají levnější alternativu. Ve velkém to platí především u tablet do myčky. Pode druhu tablet může jedna dávka mycího prostředku vyjít i na 10 Kč (k čemuž je třeba připočítat i výdaj nutný na vodu a energie). Rozhodně se tedy vyplatí poohlédnout po způsobu, jak v tomto ohledu trochu ušetřit.

DIY tablety do myčky

Postup pro domácí výrobu tablet do myčky není vůbec složitý. Naopak – zvládne ho každý, kdo doma najde potřebné ingredience a tvořítko na led. Celý postup se tak snadný, že jím může klidně pověřit i malé děti. A co budete potřebovat?

  • 1 velký hrnek jedlé sody
  • 1/2 šálku soli
  • 1/4 šálku kyseliny citrónové
  • 1/2 šálku vody

Nejdříve musíte aktivovat jedlou sodu. To uděláte tak, že ji upečete. Musíte ovšem zvolit ten správný způsob. Proto si vezměte dostatečně velký plech a vyložte ho pečicím papírem. Na něj poté sodu rozhoďte a vložte do trouby vyhřáté na 200 °C. Tady by si měla jedlá soda pobýt asi půl hodiny. Jakmile soda vychladne, přesypte ji do mísy nebo jiné vhodné nádoby.

Jak vyrobit tablety do myčky iZdroj fotografie: Depositphotos

Výroba tablet do myčky

Tady k ní přimíchejte kyselinu citronovou a sůl. Jakmile budete mít hotovo, začnete ke všem sypkým přísadám velmi pomalu lít vodu. Poté, opět vše dobře promíchejte. Snažte se, aby směs netvořila hrudky. Posledním krokem je její přendání do silikonové formy na led. Jakmile vše vyschne, budou vaše tablety připraveny k použití.

Aby však neztratily své cenné vlastnosti, musíte je uchovávat tím správným způsobem. Vložte je proto do dobře uzavíratelné nádoby, od které nepronikne vlhkost ani vzduch. Jedna tableta by vám poté měla stačit na umytí celé myčky nádobí. Postará se o nevzhledné skvrny, nepříjemný zápach a dokonce i o perfektní lesk vašich talířů nebo příborů. A samozřejmě jde o prostředek čistě ekologický

Jak vyrobit tablety do myčky iZdroj fotografie: Depositphotos

Na co si dát pozor

Během výroby tablety používejte stejný šálek – jinými slovy, neberte si k odměřování surovin různé nádoby, i když vypadají podobně. Vzájemný poměr surovin použitých na výrobu tablety do myčky je totiž velmi důležitý. Pokud ho nedodržíte, tak se zářivě čistého nádobí umytého čistě ekologickým způsobem rozhodně nedočkáte. A myslete také na to, že může trvat několik dní, než tablety do myčky vyschnou. Připravte je tedy s dostatečným předstihem.

Jak nahradit leštidlo do myčky

Máte-li ovšem hodně tvrdou vodu, může se stát, že po použití těchto tablet do myčky nebude vaše nádobí tak zářivé, jako při aplikaci komerčních výrobků. Tomu však můžete lehce napomoci další oblíbenou kuchyňskou přísadou – jablečným octem. Jednoduše ho nalijte do přihrádky na leštidlo a uvidíte, jak skvělý bude po mytí nádobí výsledek.

Domácí tablety do myčky a jak na ně

Jaké jsou vaše oblíbené ekologické tipy pro domácnost?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články