Sušíte boty na topení nebo u krbu? Největší chyba. Sušička, noviny nebo sáčky s rýží pomohou mnohem víc a navíc boty nezničí

Zimní období je bohaté na nejrůznější plískanice a nepříjemné počasí. Mnohdy je tak třeba rychle vysušit boty, aby je bylo možné opět použít.

i Zdroj fotografie: iStock / Depositphotos
                   

Sušení bot je v tomto období velmi aktuální a důležitou činností. Pokud to však uděláte špatně, můžete si obuv zcela zničit, což byste zcela jistě nechtěli. Vyplatí se tedy seznámit s vhodnými postupy péče o mokré boty ještě před tím, než budete muset tento stav akutně řešit. Předejdete tak možných chybám, a navíc si budete doma moci s předstihem připravit vše potřebné.

Jak nikdy nesušit boty

Nejdříve se podívejte na nejčastější chyby, které dělá při sušení bot většina lidí. Především nikdy nepokládejte boty do blízkosti krbů a jiných velmi intenzivních zdrojů tepla. Vlhkost se totiž z bot může odpařit až příliš rychle, což může vést k jejich deformaci nebo dokonce popraskání některých materiálů, z nichž jsou boty vyrobeny.

Velkým nebezpečím je tento postup zejména pro kousky z přírodní kůže. Žádné boty také nepatří ani na horký radiátor nebo do dosahu rychle proudícího horkého vzduchu, například toho z ventilátoru. A vhodný není ani fén, protože nikdy zcela neodstraní vlhkost usazenou uvnitř bot.

Jak vysušit mokré boty za pár minut iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak správně vysušit mokré boty

Jak tedy boty sušit tak, aby šlo o postup po všech stránkách zcela bezpečný? Pro začátek je vhodné boty vysušit co nejdůkladněji zevnitř. Proto vyjměte jejich stélky (pokud je to možné) a následně do nich vložte rýži v textilním sáčku nebo novinový papír. Rýže i noviny velmi účinně absorbují veškerou vlhkost uvnitř boty. Obojí nechte v botách přes noc, poté rýži nebo noviny vyjměte a vytřete ještě vnitřek bot čistým suchým hadříkem.

Sušení obuvi v sušičce

Pro sušení bot je možné také použít sušičku, kterou dnes už vlastní řada domácností. Ovšem ne všechny typy bot je vhodné v toto spotřebiči sušit. Nejvhodnější je tento typ sušení pro veškeré látkové boty. Ovšem v případě oblíbených tenisek nebo plátěných botasek hrozí při častém používání sušičky rozpadnutí podrážky, takže je dobré tento postup v jejich případě opravdu pečlivě zvážit a zbytečně neriskovat.

Nejlepší a nejbezpečnější způsob sušení bot

A jak tedy sušit boty za všech okolností bezpečně a šetrně? Nechte je jednoduše několik dní na suchém a tmavém místě (nikdy by se neměly sušit na přímém slunci, tedy například na okenním parapetu). Jejich vnitřek poté vyplňte novinami nebo ještě lépe textilními sáčky s rýží. Tento postup žádným botám dozajista neublíží a ve většině případů také vyřeší váš problém s možným zápachem, který se může z promočených bot začít šířit.

Jak vysušit mokré boty za pár minut iZdroj fotografie: Depositphotos

Další tipy pro sušení bot

Dbejte také na to, aby mohlo k vysychání dojít co nejrychleji. Proto vždy boty maximálně roztáhněte a tkaničky uvolněte – pokud je to nutné, můžete je dokonce zcela vyjmout ven. Navíc pokud usušíte tkaničky odděleně, vyhnete se tak jejich možné nepříjemné deformaci.

Jaké jsou vaše tipy pro efektivní sušení bot?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články