Jak zatopit v bytě bez neustálého nastavování topení: Pozor na průvan, teplo kradou i roztažené rolety

Současná doba nutí mnoho lidí k poměrně drastickým opatřením. Šetří i na nákladech na topení, přesto je možné byty vyhřát.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Almanta / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mrznout v nevytopeném bytě zcela jistě není snem nikoho z nás. Ovšem není to ani třeba – díky šikovným trikům totiž můžete za topení značně ušetřit, aniž byste se museli omezovat na tepelném komfortu příliš mnoho. Pokud totiž například zabráníte unikům tepla z místnosti, zjistíte, že vám nebude zima, ani když své topení na čas zcela vypnete.

Zabraňte v místnosti průvanu

Pokud vám něco dokáže pracně nakumulované teplo z bytu odvát, je to právě průvan. Proto pečlivě utěsněte všechny větší škvíry v okolí oken a dveří a pokud si stále ještě nebudete jistí výsledkem, přibližte se k nim se svíčkou. Pokud se bude její plamínek hýbat, pak je jasné, že průvan stále ještě trvá a je třeba mezery vycpat pevněji.

Nikdy nevypínejte topení úplně

Úplné vypnutí topení není nikdy tak výhodné, jak si většina lidí myslí. Ano, radiátory sice energii neodebírají, ale ve chvíli, kdy je třeba celý dům opět vytopit, se tato taktika obrátí proti vám. Vytápění velmi chladných místností totiž posléze zabere opravdu hodně času a přitom se spotřebuje i množství energie. Vám tedy bude zima mnohem déle a tento nadbytečný výkon se samozřejmě promítne i do výše účtů za energie. V době své nepřítomnosti proto vždy teplotu udržujte mezi 10 až 16 °C.

I jeden ušetřený stupeň stačí

Vyplatí se také zvyknout si na o něco nižší teplotu. A nemusí jít o žádné drastické snížení. Už ubrání nastavených hodnot o jeden jediný teplotní stupeň vám může při konečném vyúčtování ušetřit asi 6 % všech nákladů na vytápění. Ještě více se pak vyplatí snížit teplotu v místnostech, která se často nepoužívají (jako je například schodiště nebo chodba). Všeobecně se vyplatí nastavit si jinou teplotu v každé místnosti v domě a to v závislosti na tom, jak často a jakým způsobem ji používáte. Díky tomu zaplatíte také méně za energie A jak vypadají optimální čísla?

Jak vytopit byt bez radiátorů iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Ideální teplota v ložnici je kolem 15–16 °C,
  • v kuchyni, obývacím pokoji apod. by měla být teplota 18–20 °C
  • a nejteplejším místem by měla být v koupelna s 22–24 °C (ty je ovšem možné udržovat pouze přechodně v době, kdy se koupelna používá).

Když je vám zima, zacvičte si

Pokud z nějakého důvodu sedíte delší dobu třeba na pohovce a začíná vám být opravdu nepříjemně kvůli nízké teplotě, pak ještě dřív, než se zvednete a zvýšíte teplotu na topení, zkuste vyzkoušet některá protiopatření. Svetr nebo deka navíc by měly být samozřejmostí. A pokud to nestačí, pak si na 10 minut zacvičte. Uvidíte, že se vám krev rozproudí a rázem vám bude tepleji. Ventilem u topení pak otočte až v případě, kdy ani jedna z těchto strategií nepomůže.

Jaké jsou vaše triky pro lepší tepelný komfort v místnosti?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články