Chytrý nápad s hliníkovou folií mění žehlení tak, jak ho znáte: Stačí ji omotat kolem žehlicího prkna

Žehlení nepatří mezi právě oblíbené činnosti. Můžete si ho však značně usnadnit díky docela obyčejnému kousku alobalu.

i Zdroj fotografie: iStock / Camille Vasquez / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ne vždy je žehlení prádla tak jednoduchým úkonem, jak se to může na první pohled zdát. Problém bývá zejména u jemnějších tkanin, na které není možné použít vysokou teplotu – ovšem bez ní se leckdy úporné sklady vyžehlit vůbec nedají. A co tedy s tím? S vyrovnáním nechtěných záhybů a maximální efektivitou celého procesu vám pomůže docela obyčejný kousek alobalu. Stačí ho jen omotat okolo žehlicího prkna. Jak vlastně tenhle trik funguje?

Alobal velmi dobře vede teplo

Působení alobalu je vlastně velmi jednoduché – má totiž skvělou tepelnou vodivost a díky tomuto dokáže perfektně vést teplo. A to, které vytváří žehlička, tak jednoduše rozvede po mnohem větší ploše (a navíc mu zabrání v tom, aby se jen tak bez užitku ztratilo), takže vaše žehlení bude rychlejší a efektivnější. A skvěle poslouží i při žehlení jemných tkanin, u nichž je ideální aplikovat spíše napařování. V takovém případě postačí, pokud se budete s napařovací žehličkou pohybovat jen několik centimetrů nad textilem a alobal už se postará o zbytek.

Triky pro efektivní žehlení

Ovšem při vylepšení celého procesu žehlení prádla se nemusíte spoléhat jen na alobal. Existuje totiž mnohem více technik a postupů, které se vyplatí uplatnit. Pro začátek vždy používejte kvalitní žehličku. Zvolte si model s dobrou výkonností a velkou žehlicí plochou, která se snadno udržuje. Svou pozornost zaměřte také na oblečení a před žehlením pečlivě pročtěte štítek s údaji o praní a údržbě. Právě on vám řekne, jakou teplotu použít při žehlení.

Snažte se také aplikovat žehlení za vlhka – záhyby se poté lépe a rychleji vyhladí. Žehlit je také pokud možno vždy třeba z vnitřní strany, brání to tvorbě stop na látce. A velmi účinná je v tomto ohledu také pára – její použití umožňuje snadnější odstranění záhybů a zároveň udržuje látku měkkou a pružnou. A konečně – čas žehlení si zkrátíte i tím, že látku dobře srovnáte, než ji položíte na žehlicí prkno.

Jak využít alobal při žehlení iZdroj fotografie: Pixabay

Triky pro použití alobalu v domácnosti

Vyplatí se ovšem naučit i některé triky se samotným alobalem. Na co ho rozhodně využívat?

  • Alobal můžete použít k ochraně jídla před nečistotami a nežádoucím kontaktem s vnějším prostředím.
  • Jde také o skvělého pomocníka při grilování masa, ryb nebo zeleniny. S jeho pomocí udržíte jídlo vlhké a šťavnaté.
  • A skvěle se hodí i k zakrytí jídla, když ho ukládáte do mrazáku. Chrání ho totiž před vysycháním i před pachy jiných potravin.

Použití alobalu při praní prádla

Potýkáte se při údržbě svého oblečení s nepříjemnou statickou elektřinou? Zbavte se jí právě s pomocí alobalu. Stačí jen vyrobit několik větších kuliček, a ty poté vhodit do bubnu pračky společně s prádlem. Uvidíte, že po statické elektřině nebude ani stopa.

Jaké triky s alobalem máte v oblibě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články