Proč nevyhazovat použité čajové sáčky — výčet všech 12 možností využití

                   

Když si jdeme uvařit chutný šálek čaje, často hodíme použitý sáček do koše okamžitě poté, co ho vyjmeme z hrnku. Je to však opravdu škoda. Nejde totiž o bezcenný odpad, ve skutečnosti s ním můžeme udělat ještě řadu různých užitečných věcí. Použité čajové sáčky se s těmi správnými triky uplatní doslova po celém domě a nejenom tam. Podívejte se na seznam těch nejzajímavějších využití.

Jak využít čajové sáčky na nádobí

Umýváte nádobí a chtěli byste ho mít hygienicky čisté? Pak nezapomínejte na to, že klasický čaj má skvělý dezinfekční účinek. Může vám tedy být opravdu užitečný, pokud jde o čištění čehokoliv. Skvěle se však hodí zejména na hrnce a talíře, které budou díky němu opět lesklé a čisté. Stačí dát špinavé nádobí jednoduše do dřezu plného teplé vody a přidat tři použité čajové sáčky. Nechte je namočené přes noc a ráno se veškerá špína pustí skoro sama.

iZdroj fotografie: Pexels
Zdroj fotografie: Pexels

Využijte čaj při vaření rýže

Také máte dojem, že je chuť rýže, kterou servírujte k obědu, někdy trochu nevýrazná? Pak se vám může hodit jeden jediný použitý sáček od černého nebo zeleného čaje. Jednoduše ho přidejte do hrnce s rýží a nechte vařit. Jde o tradiční trik z Asie, který chuti rýže opravdu prospěje. Jen si pamatujte, že ne ke všem druhům rýže se čajová příchuť hodí. Nejlépe prospívá těm s označením jasmínová a chai.

Čaj jako hnojivo pro rostliny

Rostliny mohou také těžit ze zbytků vašeho čaje. Je to proto, že čaj v sobě obsahuje látky, které chrání venkovní i pokojové rostliny před škodlivými houbami a plísněmi. Jednoduše dejte vařit trochu vody do hrnce a vhoďte k ní použitý čajový sáček. Výsledkem bude jakýsi slabý čaj, který lze použít jako hnojivo. Podmínka je jediná – nechte předtím tuto čajovou vodu úplně vychladnout. Nic víc není třeba.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Přírodní deodorant do domácnosti

Čaj má mimo jiné také schopnost maskovat nepříjemné pachy. To je důvod, proč bychom měli dávat použité čajové sáčky na místa, kde se tyto obtíže nejčastěji vyskytují. Skvělým tipem je například kočičí záchod, lednice nebo dno odpadkového koše. Nepříjemné pachy se do sáčku opravdu rychle vstřebávají – vaše okolí bude opět skvěle vonět. Nezapomeňte ovšem tyto pomocníky měnit, a to nejlépe každý den – ihned poté, co si uvaříte čaj.

Čaj jako dezinfekce koupelny

Vodu z vylouhovaného čaje přidejte do prostředku, kterým běžně čistíte koupelnu. Její kovové části se budou více lesknout a jako bonus získáte i mírně dezinfekční účinky. Vyplatí se také přidat použité čajové sáčky do koupele. Věnují vám příjemnou a uklidňující vůni a navíc se do vody vylouhují i cenné antioxidanty, které mají skvělý vliv na vaši pokožku! Pro relaxaci se skvěle hodí heřmánek nebo jasmínový čaj.

iZdroj fotografie: Depositphotos

První pomoc při bodnutí hmyzem

Pomocí použitého čajového sáčku však můžete odstranit i drobné bolístky – například bodnutí a kousnutí hmyzem. Jeho použití je jednoduché – na místo potíží položte vychlazený použitý čajový sáček. Uvidíte, že svědění okamžitě ustoupí a po otoku nebude brzy ani památky. Tento trik také skvěle funguje ve chvíli, kdy si přivodíte spáleninu z vaření nebo třeba od sluníčka. Stačí pár minut a úleva se dostaví.

Čaj na mastné vlasy

Pokud se potýkáte s mastnými vlasy, můžete si také vzít na pomoc čaj. A jak na to? Namočte tři nebo čtyři použité čajové sáčky do velké mísy teplé vody a nechte je louhovat půl hodiny. Poté vodu sceďte a použijte ji jako oplach po umytí vlasů šamponem a kondicionérem. Čajovou vodou vlasy jednoduše přelijte a neoplachujte je. A pokud navíc vsadíte na heřmánkový čaj, můžete své vlasy dokonce trochu zesvětlit. Pro majitelky tmavých kadeří je pak lepší černý čaj.

iZdroj fotografie: Unsplash

Proti zápachu v botách i koberci

Máte problémy se zápachem na koberci nebo třeba uvnitř obuvi? Pak problematická místa posypte suchým obsahem použitého čajového sáčku a nechte je alespoň půl hodiny odpočinout. Pak koberec jednoduše vysajte jako obvykle. A jaký trik použít pro čištění bot? Jednoduše vložte do jejich útrob vysušený čajový sáček a nechte ho tam přes noc. Zbaví vás všech nežádoucích pachů stejně dobře jako nejrůznější komerční polštářky.

Patří čaj do kompostu, nebo ne?

Odpověď zní jednoznačně ano. Pokud totiž vložíte čajový sáček do hromady kompostu, dočkáte se mnoha příjemných benefitů. Kyseliny přítomné v čaji totiž opravdu velmi významně urychlí proces rozpadu organické hmoty, což znamená, že kompost budete mít hotový mnohem dříve, než jste si mysleli. Jeden sáček to samozřejmě sám nezvládne, ale pokud budete čaj na kompost vyhazovat pravidelně, pak se kýžený výsledek jistě brzy dostaví.

iZdroj fotografie: Pxhere
Zdroj fotografie: Pxhere

Zároveň můžete čaj v sáčcích použít i jako mulč. Skvěle totiž zadržují vodu. A nemusí jít jen o jejich rozhození na povrch záhonů. Rovněž se vyplatí zakopat jeden použitý čajový sáček v blízkosti kořenů každé sazenice vašich květin nebo třeba zeleniny. Pomůže totiž udržet více vody v zemi, což rostlinám jednoznačně prospěje, a jako bonus také poslouží jako skvělé hnojivo. Vaši zelení svěřenci tedy budou mnohem zdravější!

Podpora pro klíčící sazenice

Proces růstu malých sazenic bývá leckdy obtížný a nevyhnete se při něm mnoha problémům. Vše však může být mnohem jednodušší právě s pomocí čajového sáčku. Vše proveďte tak, jak byste to dělali normálně, ale ještě před výsevem semen přidejte čajové sáčky. Jednoduše je zapusťte do zeminy. Některé druhy zeleniny dokonce můžete vysévat přímo do nich – budou klíčit rychleji. Všechny sazenice pak čaj ochrání před plísněmi.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jak vyhnat kočky ze zahrady

Mají vaši sousedi kočky, které se rády potulují po vaší zahradě? Vyžeňte je jednou provždy – pomoci vám mohou právě čajové sáčky nebo například kávová sedlina. Jednoduše tyto pomocníky nasypte nebo položte podél linie plotu nebo tam, kam kočky často chodí. A stejný tip můžete použít i pro domácí kočky, pokud jim chcete zabránit ničit rostliny na parapetech nebo na podlaze. Jeden nebo dva sáčky čaje či dvě lžíce sedliny obvykle úplně stačí.

Pozvěte na zahradu žížaly

I poslední trik se týká zahrady – málokdo to ví, ale žížaly doslova milují čaj. Můžete je tedy pozvat na záhony v hojném množství. Navíc pokud jsou jimi tyto listy stráveny, dostanou se velmi rychle zpět do země, kde se postarají o ještě více živin pro vaši úrodnou zahradu. Jako zdroj živin můžete samozřejmě použít i výše zmíněný výluh z použitých čajových sáčků a nezáleží na tom, z jakého druhu čaje bude pocházet.

A jaké triky s použitým čajovým sáčkem znáte vy?

Podívejte se, jak správně použít čajové sáčky na zahradě
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články