Česnek patří v českých domácnostech k velmi hojně využívaným produktům. Málokdo však ví, že je využitelný úplně.
Chutný česnek kuchyňský (Allium sativum), též po starším způsobu nazývaný česnek setý, patří v českých domácnostech k velmi využívaným potravinám. Dodá pokrmům charakteristickou chuť a vůni, a kromě toho obsahuje také řadu cenných látek. Jde především o vitamíny A, B6, B1 a C a důležité prvky jako selen, vápník a jód. Z přírodních látek prospěšných pro organismus v něm pak najdete flavonoidy, polysacharidy, lutamylpeptidy, steroidní a triterpenové saponiny a lektiny. A to nejenom ve stroužcích, ale i ve slupkách.
Odvar z česneku pro pokožku
Odvar ze slupek česneku dokáže výrazně zlepšit stav pokožky postižené nejrůznějšími problémy. Látky ze slupek mohou urychlit hojení nejrůznějších ran a zmírní také svědění, zarudnutí a odlupování kůže. Příprava česnekového odvaru je velmi jednoduchá. Slupky stačí povařit 15 minut ve vodě a poté nechat 12 hodin odpočívat. Pak se přecezená tekutina přidá do sedací koupele nebo použije jako obklad.
Toto ošetření se opakuje každý týden až do vymizení příznaků. Do připraveného roztoku je také možné namočit i vatový tampon a s jeho pomocí ošetřit všechna poškozená místa. A pokud budete tímto způsobem používat odvar z česnekových slupek pravidelně ráno a večer, pomůže vám v boji proti akné a dalším problémům způsobovaným bakteriemi.
Česnekové inhalace při nachlazení
Zatímco stroužky česneku by mohly být pro péči o dýchací cesty jednoduše příliš agresivní, o slupkách to ani zdaleka neplatí. I když se tato metoda boje proti nemocím může zdát překvapivá, je velmi účinná. Uplatníte ji především ve chvíli, kdy trpíte dlouhotrvající rýmou nebo suchým kašlem.
Tehdy se vám budou česnekové slupky hodit jako prostředek k inhalaci. A jak si ji připravit? Jednoduše vhoďte hrst slupek nad pánev a zahřejte je na mírném plameni. Po dobu nejméně pěti minut vdechujte vůni česneku a dýchejte přitom maximálně zhluboka. Léčbu je možné opakovat po dobu 7 dní.
Sirup z česnekových slupek
V boji s nachlazením se často používá oblíbený cibulový sirup. Ovšem stejnými účinky se pyšní i česnekový sirup připravený ze slupek. Stačí je povařit společně s kořenem lékořice a jehličím z borovice. Vše stačí odměřovat přibližně na lžíce a na každou lžíci přidat 1 centimetr kořene lékořice (lze vynechat nebo nahradit zázvorem). Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra) i zázvor obecný (Zingiber officinale) mají na zdraví dýchacích cest velmi pozitivní vliv.
Odvar nakonec přeceďte a nechte 24 hodin odpočívat. Užívá se po lžících (1 až 2 denně) při potížích s dýchacími cestami. A pokud se při přípravě použijí ještě šípky z růže šípkové (Rosa canina) ve stejném množství jako borovicové jehličí, vznikne sirup se silným protizánětlivým účinkem, který dokáže při pravidelné konzumaci posílit imunitu a snížit pravděpodobnost jakéhokoli onemocnění.