Kéž bych takovou radu dostala dříve: Dědeček mi dal tip, jak zabránit zamlžování oken během topné sezóny. Konečně něco, co nemusím řešit

Vlhké stěny, orosená okna, plesnivý strop a zatuchlý vzduch nejsou v bytě vítány. Naučte se, jak na zamlžená okna a zbavíte se i dalších obtíží.

Zima vám už nebude, okna jde zateplit svépomocí za pár minut i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zamlžená okna značí, že s klimatem ve vaší nemovitosti není něco v pořádku. Rozhodně totiž není přirozené, aby se na sklech takto kondenzovala vlhkost. A co si s tímto nepříjemným stavem počít? Možných řešení je hned několik.

Opravte těsnění na oknech

Nejčastějším důvodem pro vznik tohoto problému je jednoduše to, že okna řádně nedoléhají. Musíte na ně tedy nalepit nové těsnění, které pořídíte v potřebách pro kutily. Pokud jste tento krok provedli nedávno, pak těsnění alespoň lépe promažte, aby lépe přilehlo.

Vsadit lze i na fólie

Aby vaše okna nebyla příliš studená, opatřete je šikovnou fólií, která zamezí tepelným únikům. Jedním dechem tato skvělá pomocnice také zabraňuje pronikání vlhkosti mezi okna. Pokud si však příliš nevěříte, doporučujeme její odborné nalepení, jinak nebude správně fungovat. A pořídit si samozřejmě můžete i sprej na odmlžení – ovšem mnohdy jeho roli zastane i obyčejná pěna na holení.

Dbejte na řádné větrání

Pokud jste doteď byli zvyklí větrat spíše „ventilačkou“ změňte to. Mnohem lepší je totiž jednorázová krátká výměna vzduchu jednou až dvakrát denně. Tak se totiž z bytu dostane i nadměrná vlhkost. Pokud nestíháte, pořiďte si vhodné rostliny, které vám s tímto problémem pomohou. Skvělé jsou například tillandsie neboli kykatky, které přijímají vodu a živiny celou plochou svých listů. A to platí i pro vlhkost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Během svého vývoje se totiž specializovaly na život v korunách stromů a jejich kořeny proto ztratily původní funkci a začaly sloužit pouze k udržení na místě. Rostliny tak můžete umístit k jakémukoliv zdroji vlhkosti v domě. Průběžně však kontrolujte, jak se rostlině daří – vypadá totiž mnohdy stejně i po uschnutí, a to, že odumřela, zjistíte až ve chvíli, kdy začne opadávat.

Pořiďte si odvlhčovač

Jestliže vaše problémy s vysokou vlhkostí přetrvávají, pak vsaďte na odvlhčovač. Ovšem pokud řešíte problémy s vlhkostí opakovaně a vyzkoušeli jste již všechny dostupné prostředky jak se jí zbavit – vsaďte na „obyčejné“ pokojové rostliny. Následující rostliny jsou totiž velmi vlhkomilné, proto se skvěle hodí do vašeho bytu, kde pomohou nadbytečnou vlhkost redukovat. Například toulcovku, neboli lopatkovec, můžete díky jejím nízkým nárokům vysadit i do koupelny.

Pochází z tropů, snese tedy vysokou vlhkost a miluje rozptýlené světlo. Nicméně se jedná o velmi efektní stálezelenou rostlinu, která má navíc i zajímavé květenství. Lopatkovec vytváří trsy středního vzrůstu, listy má špičaté a sytě zelené. Bílé květy pak nasazuje hojně od dubna do září. Kromě eliminace přebytečné vlhkosti dokáže ještě čistit vzduch v místnosti. Zbaví ho takových škodlivin jako je benzen, formaldehyd, xylen, amoniak, toluen a trichlorethylen.

Na návštěvě u kutila aneb jak postupovat při mlžení oken

Jak proti mlžení oken bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články