Ne vždy je možné pověřit souseda nebo kamaráda, aby se vám postaral o zahradu ve chvíli, kdy budete pryč. A jak si tedy pomoci s použitím osvědčených a účinných metod, které zajistí vašim rostlinám dostatek závlahy i během 14 dnů trvající dovolené uprostřed toho nejparnějšího léta?
Vsaďte na chytré houbičky
První krok musíte realizovat ještě předtím, než vůbec zasadíte první rostlinky. Na trhu existují oblíbené mykorhizní přípravky, jež se aplikují ke kořenům rostlin. Jde o mikroorganismy, které žijí s rostlinami v symbióze, a pomáhají jim tak lépe vstřebávat vodu nebo živiny z půdy. Mohou tedy mít o něco menší přísun vody, a přesto vám neuschnou. Přípravky je možné aplikovat k bylinám i dřevinám.
Dalším prvkem, který zajistí delší setrvání vlhkosti v půdě, je také hydrogel. Ten stačí vmíchat do zeminy a nechat ho, aby nasál veškerou přebytečnou vlhkost. Později ji zase uvolní, až bude země v jeho okolí vysychat, což rostlinám prospěje. Rozhodně však místo něj nepoužívejte například tolik propagovanou náplň dětských plenek. I ta má sice potřebné absorpční vlastnosti, její zdravotní nezávadnost však zatím nebyla prokázána.
Zahradu vydatně zalijte před odjezdem
Ještě předtím, než definitivně odjedete na dovolenou, se také vyplatí všechny záhony pořádně zalít. Musíte však postupovat tak, aby vlhkost pronikla opravdu do hloubky, kde ji budou moci rostliny snadněji využít. Nakonec ještě vše zahrňte mulčem, abyste zabránili příliš rychlému odparu vlhkosti.
Nezapomeňte na záškodníky
Před odjezdem na dovolenou věnujte také zvýšenou pozornost odstranění veškerého plevele. Ten totiž baží po vodě stejně silně jako vaše rostliny, a zbytečně by jim tak vláhu ubíral. Opět se vyplatí překrýt horní vrstvu záhonů mulčem, aby nedocházelo k odparu vody. Jako mulč vám může posloužit:
- kůra stromů,
- borové šišky,
- posekaná tráva,
- spadané listí
- nebo dřevní štěpka.
Vypěstujte si živý mulč
A pod ovocné stromy a keře, které chcete udržet ve vlhku, si můžete vypěstovat také živý mulč. Jde o rostliny, jež nejsou příliš náročné na vodu, ale přitom svou přítomností ochrání zeminu před nadměrným výparem vlhkosti. Jde například o:
- kakost kantabrijský (Geranium x cantabrigiense),
- violku vonnou (Viola odorata),
- mochničku trojčetnou (Waldsteinia ternata),
- barvínek menší (Vinca minor)
- a škornici šípolistou (Epimedium sagittatum).
Ovšem existují i druhy vhodné na záhony, a to především tam, kde se snažíte zabránit růstu plevele. V takovém případě vysaďte tyto druhy:
- aksamitník (Tagetes), někdy též nazývaný lidově afrikán,
- ptačinec prostřední (Stellaria media), lidově známý jako ptačinec žabinec,
- čtyřboč rozložitou (Tetragonia tetragonoides) alias novozélandský špenát,
- šruchu zelnou (Portulaca oleracea)
- a kozlíček polní (Valerianella locusta).
Až na aksamitník jsou navíc všechny jedlé, takže jejich listy můžete bez problémů přidat třeba do salátů. Dodají vám mnoho vitamínů i zajímavých chuťových zážitků.
Vsaďte na kapkovou závlahu
Dalším dobrým tipem je instalace kapkové závlahy. Můžete vsadit na tu profesionální, nebo na tu připravenou svépomocí za pomoci PET lahví a knotů. Možné je také zakopat do země PET lahve s vodou a v jejich dně udělat několik malých dírek. Vlhkost bude do zeminy pronikat pomalu a rovnoměrně po dlouhou dobu.
Funkčnost systémů si předem vyzkoušejte
Abyste si však byli jistí, že vámi navržené řešení skvěle funguje, vyzkoušejte ho předem. Snadno tak zjistíte, jestli je počet PET lahví s vodou dostatečný nebo zda jste při časování zálivky s pomocí postřikovačů nebyli příliš velkorysí. Rozhodně to poslední, co chcete, je totiž návrat do silně přemokřené zahrady. Nehledě na to, že takovou katastrofu by vaše rostliny bez úhony přežily jen stěží.
Jak řešíte delší nepřítomnost na zahradě vy?