Jak zařídit zdravou půdu pro větší úrodu zeleniny: Chce to ocet s peroxidem vodíku

Aby vaše zahrada plodila jako o život, musíte ji v tom správně podpořit. Pomůže optimální dezinfekce půdy.

Co v březnu na zahradě: Vysít se dá mrkev, ředkvičky, špenát i kopr i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Ocet obsahuje kyselinu octovou, která má při aplikaci na půdu několik výhod. Pomáhá okyselovat zásadité půdy, regulovat růst plevelů a také zlepšuje dostupnost živin pro rostliny. A peroxid vodíku zase dodává do záhonů dodatečný kyslík, který podporuje vývoj kořenů a bojuje proti škodlivým patogenům, jak píše web iPrima.

Regulace pH jako první výhoda

pH půdy hraje zásadní roli v dostupnosti živin. Kyselé vlastnosti octa pomáhají zlepšit zejména zásadité půdy, čímž se základní živiny stávají pro kořeny rostlin přístupnějšími. Navíc jeho složení může narušit buněčnou strukturu plevelů. V kombinaci s peroxidem se proto jedná o perfektní postřik na nežádoucí rostliny.

Kontrola patogenů jako druhá

Patogeny žijící v půdě mohou bránit růstu rostlin a usnadňovat rozvoj různých chorob. Antimikrobiální vlastnosti peroxidu vodíku pomáhají kontrolovat škodlivé patogeny v půdě jednoduše tím, že jim zcela změní okolní podmínky. Vaše zelenina tak bude zdravější a méně ve stresu, což se rozhodně počítá, jak potvrzuje i web ProŽeny.

Jak na mravence

Roztok proti mravencům na zahradě: Peroxid vodíku je odežene na kilometry daleko

Zvýšení okysličení půdy a mikrobiální aktivity

Smícháním peroxidu vodíku s vodou (přibližně jeden díl peroxidu vodíku na deset dílů vody) lze zvýšit hladinu kyslíku v půdě, což zlepšuje růst kořenů, absorpci živin a mikrobiální aktivitu. Výsledkem budou po všech stránkách silnější a produktivnější rostliny. Roztok stačí aplikovat na záhon tak, aby půda opravdu důkladně zvlhla. Nemělo by však být před deštěm – pokud zaprší dříve než po 24 hodinách od aplikace, pak celou proceduru raději provede znovu. Nemusela by totiž být tak účinná, jak očekáváte.

Pokud se chcete  o svou zahradu postarat správně po všech stránkách, měli byste sáhnout po osvědčených přírodních prostředcích. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud se chcete o svou zahradu postarat správně po všech stránkách, měli byste sáhnout po osvědčených přírodních prostředcích.

Kvasnice jako půdní posilovač

Ale pomoci vám mohou také kvasnice. Ty totiž obsahují živiny a růstové faktory, které mohou opravdu perfektně stimulovat růst rostlin. Smíchejte malé množství pekařského droždí s vodou a aplikujte ho na půdu. Tím nejen vyživíte půdní mikroby, ale také dodáte rostlinám vitamíny a aminokyseliny. Více o tom Chalupáři-Zahrádkáři psali zde.

Jak pečujete o svou zeleninovou zahradu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články