Roztok proti mravencům na zahradě: Peroxid vodíku je odežene na kilometry daleko

Nedovolte mravencům, aby letos zničili idylu na vaší zahradě. Místo toho jim nastříkejte do cesty obyčejný peroxid vodíku.

Jak na mravence i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mravenci se mohou stát opravdu úporným zahradníkovým nepřítelem. Ironie spočívá v jejich nepřímém způsobu škodění: tím, že podporují a hlídají kolonie mšic, mohou mravenci způsobit značné škody na rostlinách. Jak si s nimi poradit?

Pochopení nepřítele: Mravenci a mšice

Mravenci a mšice tvoří mutualistický vztah, který může na zahradě způsobit spoušť. Mšice jsou chráněny mravenci před přirozenými predátory, jako jsou berušky, na které mravenci často útočí při obraně svých sladkých společníků (sladkých proto, že se jim za ochranu mšice patřičně odměňují svými výměšky – které samozřejmě chutnají sladce). Tato ochrana umožňuje, aby populace mšic nekontrolovaně rostly a šířily se po zahradě s pomocí svých mravenčích spojenců.

Řešení s peroxidem vodíku

Jednoduché, ale účinné řešení spočívá v použití peroxidu vodíku – běžného domácího prostředku, který na zahradě slouží mimo jiné i jako silný odpuzovač mravenců, jak informuje web NašeKrásnáZahrada. Potřebovat budete:

  • 250 ml teplé vody
  • 1 polévková lžíce soli
  • 40 ml 3% peroxidu vodíku

Rozpusťte sůl v teplé vodě. Přidejte peroxid vodíku a dobře promíchejte. Roztok přelijte do lahve s rozprašovačem a aplikujte jej na místa napadená mravenci. Výsledky jsou téměř okamžité, mravenci opustí ošetřená místa do 30 až 60 minut. Tato metoda nejenže tento nepříjemný hmyz zažene, ale zároveň nepoškodí vaše rostliny ani životní prostředí.

Jak s pomocí jedlé sody odstranit nežádoucí brouky a mravence za zahrady. Unikátní návod bez použití chemie

Všestrannost peroxidu vodíku

Peroxid vodíku se nezastaví jen u hubení mravenců. Jeho použití je podle magazínu Kupi vhodné i na boj proti běžným zahradním chorobám způsobeným bakteriemi a plísněmi. Doporučuji především ošetření po dešti, které pomáhá zabránit opětovnému výskytu těchto patogenů.

jak se zbavit mravenců iZdroj fotografie: Pixabay
Aby vám už mravenci na zahradě nikdy neotravovali život, vezměte si k ruce jednoho málo známého pomocníka – peroxid vodíku

Proti mravencům lze použít i vápno

Věděli jste, že vápno, které se aplikuje ve správném množství, dokáže svým zápachem mravence odradit? Používali ho tak i naši předkové. Podrobně toto téma rozpracovali nedávno Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku.

Jak vyhnat mravence z domu

Jak proti mravencům bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články