Znovu zářivá digestoř: Pouhé 2 ingredience zničí i letité nánosy špíny. Lepivé mastnoty zmizí už za 5 minut

Zbavit digestoř silné vrstvy usazené mastnoty nemusí být tak složité, jak se na první pohled zdá. Šikovný postup vyčistí vše.

i Zdroj fotografie: iStock / Freepik
                   

Vyčistit digestoř od dlouholetých nánosů usazené mastnoty není tak obtížné, jak to může na první pohled vypadat. Ba právě naopak, pokud použijete generacemi osvědčený postup a obyčejného pomocníka z drogerie, bude váš kuchyňský pomocník již brzy svítit čistotou.

Vyčištění digestoře hydroxidem sodným

Hydroxid sodný (NaOH) zná jako pomocníka v domácnosti každý. Říká se mu totiž také louh. A je to silně zásaditá anorganická sloučenina, která opravdu dokáže zatočit se špínou. Dříve se mu říkalo také natron nebo louh sodný, a pokud byste se s ním setkali v potravinářství, pak pod označovacím kódem E 524. Velmi dobře vám však pomůže i při čištění digestoře.

Pro začátek však budete potřebovat horkou vodu. I když můžete použít tu z vodovodu, mnohem lepší si bude nějakou předvařit. Bude mít totiž opravdu takovou teplotu, kterou při čištění digestoře nejvíce využijete. Než se voda uvaří, opatřete si také gumové rukavice. Jinak vám může louh velmi nehezky rozleptat pokožku.

iZdroj fotografie: Freepik

Louh smíchejte s horkou vodou

Vezměte si odolnou lahev – nejlépe již postřikovač z nějakého silnějšího plastu. V ní si připravte roztok louhu. Dodržení správného postupu je důležité – proto dovnitř nejdříve nasypte 80 až 100 gramů louhu a následně vše dolijte 500 ml horké vody. Vše řádně promíchejte. Jakmile budete mít hotovo, nastříkejte čistič na mastný povrch své digestoře. Zaměřte se opravdu na všechna místa, která jsou znečištěna usazeným tukem.

Dobře také zamiřte na oblast okolo tlačítek nebo žárovky. Rozprašovač vám pomůže dosáhnout přesně na ta místa, která potřebujete. Nemusíte se bát – louh potisku na digestoři nijak neublíží, pokud ho na ní máte. O značení od výrobce se tak rozhodně nemusíte bát. Téměř ihned po aplikaci louhu zjistíte, že se tuk začíná rozpouštět. Rozhodně je však lepší nechat čistič nějakou dobu působit. Dvě až pět minut bohatě stačí. Nakonec zbytky mastnoty a další nečistoty jednoduše odstraňte hadříkem.

iZdroj fotografie: Freepik

Čisticí směs na zašlý sporák

Pokud máte problémy nejenom se znečištěnou digestoří, ale také s nečistotami na sporáku, pak si připravte k ruce další čistící směs. Budete potřebovat dvě vrchovaté lžíce jedlé sody. Ty nasypte do vhodné misky a přidejte stejné množství peroxidu vodíku a jednu lžíci prostředku na mytí nádobí. Poté opravdu důkladně promíchejte všechny ingredience. Výsledkem by měla být homogenní směs, která konzistencí připomíná šlehačku nebo zakysanou smetanu.

Pokud je příliš hustá, pak podle potřeby do misky po malých dávkách přidávejte peroxid vodíku. Ten má ve směsi nejsilnější čisticí účinky. Nasaďte si rukavice, naneste trochu pasty na měkkou stranou houbičky, a naneste vše na velmi znečištěná místa. Nechte působit přibližně 10 minut. Po uplynutí této doby dočistěte sporák hrubou stranou houbičky. Pokud se nečistoty stále ještě obtížně odstraňují, nechte je odpočívat pod čisticí pastou dalších pět minut. Po vyčištění je třeba všechny omyté povrchy důkladně opláchnout pod tekoucí vodou.

Jaký recept máte na odolnou špínu v kuchyni vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články