Pokud máte problém se životaschopností svých semen, pak se vydejte do lékárny pro obyčejný Aspirin. Dokáže skvěle pomoci.
Pokud si chcete předpěstovat vlastní zeleninu nebo ovoce, pak byste měli vědět, že je důležité nejenom připravit si ta správná semena pro výsadbu, ale že se musíte postarat i o kvalitní půdu pro své rostliny. A protože běžný substrát z obchodu jim často nedá to, co opravdu potřebují, musíte sáhnout po jiných pomocnících. Velmi oblíbené jsou nejrůznější lékárenské prostředky, které pomáhají jak lidem, tak i rostlinám. A pomyslným králem mezi nimi je právě oblíbený a velmi levný Aspirin.
Jak použít Aspirin při klíčení semen
Aspirin, také známý jako kyselina acetylsalicylová, je lék používaný k úlevě od bolesti, snížení horečky a prevenci krevních sraženin. Ovšem často se také aplikuje při léčbě bolestí hlavy, menstruačních křečí, artritidy a dalších typů bolestí. Má sice i svá negativa (například se nedoporučuje osobám s některými zdravotními potížemi, jako jsou kupříkladu poruchy krvácení nebo žaludeční vředy), ale jinak sklízí jen samé pozitivní ohlasy. Není tedy divu, že ho někteří zahradníci začali používat i při péči o rostliny.
Aspirin lze použít ke zlepšení klíčení tak, že se semena před výsadbou jednoduše namočí do roztoku vody a drceného léku. Doporučený poměr je různý, ovšem standardně se doporučuje jedna tableta Aspirinu na 3,5 až 4 litry vody. Je však třeba si pohlídat i délku namočení. Všeobecně platí, že před zasazením by se měla semínka namočit do tohoto roztoku asi na 12 až 24 hodin. A proč je to vlastně doporučováno? Aspirin, který je zdrojem kyseliny salicylové, může totiž jednoduše pomoci naleptat obal semen a jedním dechem také stimulovat klíčení.
Aspirin místo stimulátoru klíčení
Ovšem ve hře není jen narušení obalu semen, to by zvládl například i obyčejný jablečný ocet. Naopak – Aspirin toho umí mnohem víc. Jde totiž o přírodní biostimulátor, který podporuje v klíčení většinu druhů semen. Špatně na něj reagují jen některé letničky, jako například:
- Petúnie zahradní (Petunia × atkinsiana nebo Petunia hybrida)
- Million bells (Calibrachoa)
- Hledík větší (Antirrhinum majus)
- Aksamitník alias afrikán (Tagetes)
- Bacopa (Sutera cordata)
- Lobelka drobná (Lobelia erinus)
- Vějířovka nezlomná (Scaevola aemula)
U těch je lepší vsadit na jinou přírodní podporu růstu. Skvělá je například skořice nebo extrakt z listů aloe pravé (Aloe vera syn. Aloe barbadensis) nebo častěji pěstované aloe stromovité (Aloe arborescens). Jedna lžička do sklenice s vodou stačí, doba namáčení je pak stejná jako v případě Aspirinu.
Pravidla používání Aspirinu u semen
Je důležité si uvědomit, že tato metoda nemusí vyhovovat všem pěstovaným rostlinám. Proto je třeba Aspirin dávkovat s mírou a rozhodně nepřekračovat doporučenou dobu působení, protože nadměrné užívání může semena naopak vážně poškodit. Je také vždy lepší používat nepotahované tablety Aspirinu a ne enterosolventní nebo dokonce k rostlinám aplikovat prášek apod. Působení těchto komponentů ještě není u rostlin dostatečně prověřené.