Klíčení semen urychlíme díky pomocníkovi z lékárny: Aspirin urychlí celý proces, navíc rostliny výrazně posílí

Pokud máte problém se životaschopností svých semen, pak se vydejte do lékárny pro obyčejný Aspirin. Dokáže skvěle pomoci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Dwight Sipler / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud si chcete předpěstovat vlastní zeleninu nebo ovoce, pak byste měli vědět, že je důležité nejenom připravit si ta správná semena pro výsadbu, ale že se musíte postarat i o kvalitní půdu pro své rostliny. A protože běžný substrát z obchodu jim často nedá to, co opravdu potřebují, musíte sáhnout po jiných pomocnících. Velmi oblíbené jsou nejrůznější lékárenské prostředky, které pomáhají jak lidem, tak i rostlinám. A pomyslným králem mezi nimi je právě oblíbený a velmi levný Aspirin.

Jak použít Aspirin při klíčení semen

Aspirin, také známý jako kyselina acetylsalicylová, je lék používaný k úlevě od bolesti, snížení horečky a prevenci krevních sraženin. Ovšem často se také aplikuje při léčbě bolestí hlavy, menstruačních křečí, artritidy a dalších typů bolestí. Má sice i svá negativa (například se nedoporučuje osobám s některými zdravotními potížemi, jako jsou kupříkladu poruchy krvácení nebo žaludeční vředy), ale jinak sklízí jen samé pozitivní ohlasy. Není tedy divu, že ho někteří zahradníci začali používat i při péči o rostliny.

Aspirin lze použít ke zlepšení klíčení tak, že se semena před výsadbou jednoduše namočí do roztoku vody a drceného léku. Doporučený poměr je různý, ovšem standardně se doporučuje jedna tableta Aspirinu na 3,5 až 4 litry vody. Je však třeba si pohlídat i délku namočení. Všeobecně platí, že před zasazením by se měla semínka namočit do tohoto roztoku asi na 12 až 24 hodin. A proč je to vlastně doporučováno? Aspirin, který je zdrojem kyseliny salicylové, může totiž jednoduše pomoci naleptat obal semen a jedním dechem také stimulovat klíčení.

Jak zlepšit klíčení semen Aspirinem iZdroj fotografie: Depositphotos

Aspirin místo stimulátoru klíčení

Ovšem ve hře není jen narušení obalu semen, to by zvládl například i obyčejný jablečný ocet. Naopak – Aspirin toho umí mnohem víc. Jde totiž o přírodní biostimulátor, který podporuje v klíčení většinu druhů semen. Špatně na něj reagují jen některé letničky, jako například:

  • Petúnie zahradní (Petunia × atkinsiana nebo Petunia hybrida)
  • Million bells (Calibrachoa)
  • Hledík větší (Antirrhinum majus)
  • Aksamitník alias afrikán (Tagetes)
  • Bacopa (Sutera cordata)
  • Lobelka drobná (Lobelia erinus)
  • Vějířovka nezlomná (Scaevola aemula)

U těch je lepší vsadit na jinou přírodní podporu růstu. Skvělá je například skořice nebo extrakt z listů aloe pravé (Aloe vera syn. Aloe barbadensis) nebo častěji pěstované aloe stromovité (Aloe arborescens). Jedna lžička do sklenice s vodou stačí, doba namáčení je pak stejná jako v případě Aspirinu.

Jak zlepšit klíčení semen Aspirinem iZdroj fotografie: Pixabay

Pravidla používání Aspirinu u semen

Je důležité si uvědomit, že tato metoda nemusí vyhovovat všem pěstovaným rostlinám. Proto je třeba Aspirin dávkovat s mírou a rozhodně nepřekračovat doporučenou dobu působení, protože nadměrné užívání může semena naopak vážně poškodit. Je také vždy lepší používat nepotahované tablety Aspirinu a ne enterosolventní nebo dokonce k rostlinám aplikovat prášek apod. Působení těchto komponentů ještě není u rostlin dostatečně prověřené.

Jaké přírodní stimulátory klíčení používáte při předpěstování rostlin vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články