Pokud chcete předpěstovat květiny nebo zeleninu, zjistěte, jak zlepšit klíčení semen s pomocí přírodního prostředku z lékárny.
Pokud jste někdy přemýšleli nad tím, jak zlepšit klíčení semen, pak byste měli vědět, že nemusíte sahat jen po drahých stimulátorech růstu. Vystačíte si totiž i jen s pomocí přírodních prostředků – stačí jen vědět, pro kterém z nich sáhnout. Jde o postup časově nenáročný a velmi levný. Za sazenice v obchodech, které byste si museli po neúspěšném výsevu dozajista zakoupit, byste totiž zaplatili mnohem více. A co si tedy vzít k ruce? Možností je několik, ale na jednu z nich nedají odborníci dopustit.
Přírodní prostředky pro klíčení semen
Existuje několik přírodních prostředků, které lze použít ke zlepšení klíčení semen. Velmi často se například používá jejich namáčení semen v extraktu z chaluh nebo mořských řas. Právě tyto mikroskopické a exotické rostliny totiž do vody vylučují prospěšné živiny a hormony, jež mohou pomoci zlepšit klíčení. Do stejného soudku patří i výluh ze zeleného ječmene, který může také poskytnout semenům všechny nezbytné živiny, jež potřebují ke klíčení.
Pomoci vám může také postřik semen slabým roztokem vody a tzv. žížalího čaje (který se získává z vermikompostu). Tato kombinace zase poskytuje semenům prospěšné mikroorganismy, které mohou také pomoci zlepšit klíčení a omezit výskyt nejrůznějších chorob. A skvělé je rovněž smíchání substrátu se skořicí. Nejlepší je pravá cejlonská skořice (Cinnamomum verum), ale běžným semínkům postačí i levnější čínská skořice (Cinnamomum cassia) alias kassie.
Jak vylepšit rychlost klíčení semen
Pokud jste se s výsevem opozdili, pak byste měli vědět, že namáčení semen v roztoku vody a jablečného octa může zlepšit rychlost jejich klíčení. Kyselost octa totiž dokáže částečně naleptat a rozložit tvrdý obal semen a podpořit jejich šance na klíčení. Budete potřebovat jednu lžíci octa na sklenku vody.
Peroxid funguje proti obávaným plísním
Pokud se ovšem obáváte tzv. padání klíčních rostlin nebo všeobecně výskytu plísně v květináči, pak sáhněte po peroxidu vodíku. Jeho použití je opravdu snadné – stačí s ním semena jednoduše zalít (použijte ten běžný z lékárny) a nechat ho 10 minut působit. Poté je bez jakéhokoliv omývání zasaďte jako obvykle. Vsadit ovšem můžete i na použití zcela přírodního fungicidu – neemového oleje. I ten skvěle ochrání vaše semena před houbovými patogeny, jež mohou bránit klíčení.
Na co si dát pozor
Je důležité si uvědomit, že ne všechna semena mohou reagovat pozitivně na všechny výše uvedené metody. Proto je třeba vždy jednotlivé postupy vyzkoušet na několika málo kusech, a teprve proto se rozhodnout, zda je použijete i u ostatních semen nebo ne. Opatrnost se vyplatí zejména u velmi drobných semínek, která bývají k působení vnějších vlivů nejnáchylnější.