Během vytápění je vzduch v místnosti příšerný. Co ale dělat, když člověk nechce větrat a přijít o teplo? Zlaté rady pomohou okamžitě vylepšit klima

Vylepšete klima v místnosti i během topné sezóny. Jednoduchými triky zlepšíte kvalitu svého bydlení podstatným způsobem.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Centrální vytápění často mění naše domovy v brlohy se suchým vzduchem, v nichž se rozhodně nepobývá příjemně. Předejděte všem problémům jednou provždy jednoduše tím, že si osvojíte šikovné triky, které klima v místnosti vylepší.

1. Snižte teplotu v domě

Určitě stojí za to snížit teplotu v místnostech na 20 až 22 ° C, a pokud je to možné, tak zvolte ještě nižší. A to zejména během dne, kdy není problém obléknout se tepleji. Studenější vzduch tolik nevysušuje sliznice.

2. Dejte pozor na proudění vzduchu

Nezapomeňte také zkontrolovat, zda někde nedochází k průvanu. Ten škodí jak lidem, tak i zvířatům nebo pokojovým rostlinám. Pokud to bude třeba, vycpěte díry pod okny například starými ručníky nebo si pořiďte lepší těsnění. Jde o desetikorunovou investici, která se vyplatí.

3. Zvyšte vlhkost v místnosti

Snížení teploty zpravidla velmi dobře zvyšuje vlhkost vzduchu. Pokud tomu tak však není, vyplatí se do místností nainstalovat systém automatického zvlhčování vzduchu. Ten bude hlídat optimální vlhkost, která by se měla pohybovat mezi 40 až 60 %.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4. Poraďte si svépomocí

Pokud se vám nechce investovat do drahých zařízení, pořiďte si alespoň vlhkoměr. Ten vám řekne, kdy je třeba vlhkost v místnosti zvýšit. Stačí položit na topení například vlhké textilie nebo rozvěsit prádlo na sušák. Někteří lidé dávají na topení i použité kávové filtry, které navíc místnost skvěle provoní.

5. Dbejte na systematické větrání místností

Výměna vzduchu dvakrát denně snižuje množství škodlivin ve vzduchu. Jejich nadměrná koncentrace může vést v nejhorším případě až k onemocnění. Pokud není možné řádné větrání nebo na to zapomenete, začne se na sklech kondenzovat vlhkost a časem se na stěnách objeví i plísně.

6. Dbejte na přísun slunečního světla

Správně světelné spektrum má vliv na naši pohodu. Jestliže máte tmavý byt, vyplatí se pořídit moderní LED svítidla, která nabízí různou teplotu barev – od teplých, relaxačních odstínů imitujících právě denní světlo až po chladné, lépe napomáhající koncentraci.

7. Vyčistěte topení v místnosti

Mnohdy si klima v místnosti znečišťujeme sami jednoduše tím, že dovoluje rozvířenému prachu z topení, aby vlivem teplého vzduchu koloval prostorem. Před začátkem topné sezony proto nezapomeňte radiátory důkladně vyčistit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

8. Zvažte čističku vzduchu

V místnostech často vzduchem kolují škodliviny jako je:

 • benzen,
 • formaldehyd,
 • xylen,
 • amoniak,
 • toluen
 • a trichlorethylen.

Šikovná čistička vzduchu si s nimi dokáže poradit.

9. Pořiďte si rostliny čistící vzduch

Dobře zvolené druhy pokojových rostlin tyto škodliviny z ovzduší odstraňují také, stačí vsadit na ty správné druhy:

 • Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae)
 • Kořenokvětka vyvýšená (Aspidistra elatior)
 • Vavřín vznešený (Laurus nobilis L.), alternativně též vavřín ušlechtilý
 • Lopatkovec (Spathiphyllum)
 • Aloe pravá (Aloe vera)
 • Fíkovník drobnolistý (Ficus benjamina)
 • Zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum)
iZdroj fotografie: Pixabay

10. Vyrobte si sprej do nosu

Osvěžení sliznic můžete provést i svépomocí. Sprej do nosu si snadno vyrobíte sami. Budete potřebovat jen 300 ml převařené vody, 3 g mořské soli a 1 špetku jedlé sody. Vše smíchejte a přelijte do nádobky s rozprašovačem.

Jak zlepšujete klima v místnostech vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články