Už žádná aviváž, alobal je vymodlený zázrak: Jeho vhození do pračky zařídí čisté a měkké oblečení, zázraky přitom dokáže nadělat i v myčce

Alobal je při praní důležitý. Tuto levnou pomůcku využijete téměř na všechno: dekami a ručníky počínaje a spodním prádlem konče.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud chcete, aby bylo vaše prádlo vždy perfektně čistě, nebojte se občas sáhnout i po méně tradičních údržbových prostředcích. Skvěle vám poslouží například docela obyčejný alobal, který uložíte do pračky během pracího cyklu. Musíte to však udělat tím správným způsobem.

Alobalové kuličky prádlu pomohou

Udělejte dvě nebo tři větší kuličky z alobalu (podle množství prádla) a jednoduše je přidejte do bubnu pračky k běžnému prádlu. Nemusíte se bát – nijak ho nepoškodí. Naopak, mohou mu jen a jen prospět. A jak je to možné? Alobal totiž způsobí, že bude prádlo měkčí a hebčí na dotek. Pomůže to jak na ručníky, tak i na velmi jemné prádlo. Vždy se však ujistěte, že při zmačkání alobalu nezůstaly na kuličce žádné ostré rohy. Jinak by mohly tkaninu poškodit.

Další způsoby pro změkčení prádla

Velmi dobrým nástrojem je v tomto ohledu také obyčejný ocet. Ten skvěle ochrání tkaniny před vyblednutím a jedním dechem také skvěle rozpustí mýdlové nečistoty, které se na nich usazují v důsledku častého praní a nesprávného dávkování pracího prášku. Lze jej dokonce použít místo aviváže. A jak na to?

Pokud během máchání přidáte do přihrádky na aviváž 1/2 šálku octa, bude při změkčování látky fungovat stejně dobře. Na ručníky je zvláště dobré používat tohoto pomocníka, protože je chrání před zatvrdnutím, kterého se lze později zbavit jen velmi těžko.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ocet pomůže i proti statické elektřině

Milujete sportovní oblečení, ale bojujete s tím, že se vám vaše oblíbené tričko během nošení neustále nepříjemně lepí na tělo? Pak vám od této nepříjemnosti velmi dobře pomůže 1/2 šálku octa, přidaného do pračky během cyklu praní. Můžete ho bez obav použít i v kombinaci s práškem určeným pro praní sportovního oblečení. Nijak to vašim oblíbeným kouskům neublíží.

Ocet pomůže i proti skvrnám

A když už budete mít tohoto skvělého pomocníka v ruce, může ho při péči o prádlo uplatnit i jinak. Dělají vám problém skvrny od kávy, vína, čokolády nebo třeba borůvkové marmelády? Nedejte jim šanci a naneste na skvrnu ocet. Nechte ho 10 minut působit a poté můžete oblečení bez obav vyprat jako obvykle. Všechny skvrny spolehlivě zmizí. A pokud si náhodou ušpiníte oblečení deodorantem, nalijte ocet jednoduše na hadřík a skvrnu otřete. Okamžitě zmizí.

Ocet dobře neutralizuje pachy

A tím stále šikovné triky s octem ještě nekončí. Tento běžný přípravek totiž dokáže neutralizovat i nepříjemné zápachy, jako je například štiplavé aroma tabáku nebo plísně. Jednoduše nalijte do pračky během máchaní 1 šálek octa a pachy beze stopy zmizí. A pokud někdo kouřil přímo v místnosti, můžete s octem vyprat závěsy nebo například polštáře pohovky.

Chcete mít zářivě bílé záclony nebo třeba ručníky či ložní prádlo za pár minut? Podívejte se na tenhle trik!

Jaká nápaditá využití máte pro ocet vyhrazena vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články