Jako za starých časů: Při vytírání podlahy použijte sůl, podlaha se bude jen lesknout

Sůl vám může v údržbě domácnosti opravdu skvěle pomoci – například podlaha bude po jejím doteku zase jako nová.

i Zdroj fotografie: Lucidatura pavimenti / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
                   

Naše babičky považovaly sůl za skutečně výjimečnou látku. Používaly ji k drhnutí špíny a mastnoty z povrchů a věřily, že z jejich domovů dokáže vypudit i všechny negativní síly. A její aplikace nám rozhodně má co říci i dnes – stačí jí jen použít tím správným způsobem. Čištění domácnosti pomocí soli se může zdát jako návrat do minulosti, ale je to ekologické, nákladově efektivní a překvapivě účinné řešení. Tento minerál může být všestranným spojencem při udržování zářivě čistého domova a nabízí i jiné výhody než jen čistotu.

Solný roztok pro hloubkové čištění

Pro čištění opravdu silně znečištěných povrchů se doporučuje připravit vysoce koncentrovaný roztok soli. Smícháním jedlé sody a kuchyňské soli v poměru 1:2 a jejich rozpuštěním ve vodě vznikne účinný čisticí přípravek, vhodný zejména pro znečištěné kuchyňské plochy a dlaždice. „Vezměte si však rukavice, sůl může pokožku velmi nepříjemně vysušovat, navíc štípe i v jakékoli malé oděrce,“ radí čtenářka Bohumila H. z Prakšic.

Vyvarujte se ovšem ošetřování mramoru, žuly a laminovaných povrchů, protože by mohlo dojít k poškození. Sůl také vždy rozpouštějte v horké vodě – jedině tak bude celý proces dokonalý, takže se později na podlaze nebo obkladech nebudete muset bát šmouh nebo skvrn.

Dezinfekční síla soli

Roztok soli slouží i jako vynikající dezinfekční prostředek, a to zejména v domácnostech s malými dětmi. Účinně odstraňuje škodlivé mikroorganismy z povrchů, aniž by vyvolával jakékoli nežádoucí alergické reakce. Vytírání podlah roztokem soli nejen čistí, ale také dezinfikuje vzduch v místnosti, takže je obzvláště užitečné v období sezónních onemocnění nebo epidemií (tedy třeba právě teď).

Na podlahu přilepila 15 000 mincí. Konečný výsledek je velkolepý

Oživení podlahy pomocí soli a jedlé sody

Opravdu zašlým podlahám může podle webu iReceptář vrátit lesk směs soli a jedlé sody. Stačí vytvořit pastu nebo směs mírně zředit do podoby roztoku a použít ji k očištění nevzhledných ploch. Poté povrchy otřete čistou vlhkou utěrkou z mikrovlákna, abyste dosáhli perfektního lesku. Magazín AAzdraví zase doporučuje přidání čtyř polévkových lžic soli do teplé vody. Tím vznikne skvělý roztok na odstranění jakýchkoli skvrn z textilií.

Aby vaše podlaha vypadala zase jako nová, musíte si vzít  k ruce jednoho osvědčeného pomocníka – jde o docela obyčejnou sůl iZdroj fotografie: Freepik
Aby vaše podlaha vypadala zase jako nová, musíte si vzít k ruce jednoho osvědčeného pomocníka – jde o docela obyčejnou sůl

Energetická očista pomocí soli

Někteří lidé věří, že sůl vyhání negativní energii z prostoru. Energetickou očistu provedete tak, že do rohů místnosti umístíte na tři dny malé nádoby naplněné třemi lžícemi obyčejné soli. Poté tohoto pomocníka z domu jednoduše odneste a všechny zlé energie budou pryč. Na odolné skvrny vám podle zkušenosti redaktorek magazínu Chalupáři-Zahrádkáři pomůže také dostatečně koncentrovaný hořčičný prášek. A na rýhy na dřevěné podlaze zase platí správně provedené broušení. Bude opět jako nová.

Rychle hotový univerzální citrónový čistič nejen na podlahy

Jak používáte sůl při péči o domácnost vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články