Hnůj z minulého století: Japonské hnojivo bokashi nakopne rostliny k nebývalému růstu

Pokud není úroda na vaší zahradě tak velká, jak byste si představovali, pak své rostliny správně pohnojte. Může vám pomoci japonská metoda.

Červencový booster pro rajčata: postačí granulovaný hnůj i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ne vždy je úroda na zahradě tak velká, jak byste si nejspíš přáli. Pokud vás tradiční prostředky, jako je například hnůj, už tak docela neuspokojují, pak sáhněte po inovativním způsobu vyživování zahrady – japonské metodě bokashi. A v čem spočívá?

Inovativní metoda hnojení půdy

Hnůj, kdysi považovaný za základní hnojivo pro zemědělství, se rychle stává přežitkem minulosti. Japonští vědci pod vedením profesora Teruo Higa totiž vynalezli opravdu unikátní hnojivo, které se v Japonsku používá k obnově úrodnosti půdy již více než deset let. Bokashi se vyrábí fermentací organické hmoty, jako je potravinový odpad, rostlinné zbytky, a dokonce i papír, za pomoci prospěšných mikroorganismů (ty si můžete pořídit v obchodech).

Tento fermentační proces rozkládá organickou hmotu na živiny snadno dostupné pro rostliny. Výsledné hnojivo bokashi je bohaté na základní živiny, včetně dusíku, fosforu a draslíku, stejně jako na stopové minerály a prospěšné mikroorganismy, které zlepšují zdraví půdy.

Podrobně o bokashi

Bokashi je (velmi jednoduše řečeno) druh kompostu, který vzniká pomocí fermentace organického materiálu. Bokashi je japonské slovo, které znamená „fermentovaný organický materiál“.

Hnůj je z minulého století iZdroj fotografie: Pixabay

Výhody hnojiva bokashi

Jednou z významných výhod hnojiv bokashi je jeho schopnost průběžně obohacovat půdu o všechny cenné živiny. Na rozdíl od chemických hnojiv, která mohou půdu časem vyčerpat, bokashi pomáhá budovat a udržovat zdravý půdní ekosystém. Prospěšné mikroorganismy přítomné v bokashi podporují rozklad organické hmoty, zlepšují strukturu půdy a zvyšují absorpci živin rostlinami. Kromě toho hnojivo bokashi přispívá k celkové udržitelnosti zemědělských postupů.

Využitím potravinového odpadu a dalších organických materiálů jako suroviny pro výrobu nabízí bokashi mnohem lepší udržitelnost. A jak si ho vyrobit? Stačí jen naplnit speciální nádobu na bokashi kuchyňským odpadem, přidat dávku prospěšných mikroorganismů, a máte hotovo (díky aktivitě mikroorganismů trvá celý proces jen dva týdny – hnojit tedy můžete opravdu rychle).

Jak na pěstování květáku, které se zaručeně vždy podaří iZdroj fotografie: pdbreen / Creative Commons / CC BY-2.0

Jak na výrobu bokashi

Proces výroby bokashi je relativně jednoduchý. Organický materiál, jako jsou zbytky potravin, zahrádkářský odpad, tráva apod., se umístí do speciální nádoby, která je nepromokavá a uzavíratelná. Tento materiál je následně smíchán s bokashi startérem, což je směs mikroorganismů (převážně mléčných kyselinových bakterií) a obvykle se jedná o prášek nebo granule. Bokashi startér obsahuje prospěšné bakterie, které provádějí fermentaci organického materiálu.

Tyto bakterie pracují v prostředí bez přístupu vzduchu, což je pro fermentaci důležité. Během fermentace dochází k rozkladu organického materiálu a produkci fermentačních tekutin. Po dokončení fermentace stačí vzniklou tekutinu použít jako zálivku (ředí se v poměru 1:10) a organické zbytky zakopat do půdy. A pokud byste raději vsadili na domácí metody, můžete si vyrobit domácí jíchu z kopřiv (kopřiva dvoudomá Urtica dioica nebo kopřiva žahavka Urtica urens).

Jak vyživujete svou zahradu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články