Jedlá soda místo návštěvy zlatníka: Lidová metoda, díky které budou šperky na dlouhou dobu zase jako nové

Jedlá soda vdechne život zašlým šperkům. Dokáže vyčistit náušnice, prsteny, náramky i staré rodinné stříbro tak, že bude vypadat jako nové.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Kapitánka Nemo / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jedlá soda dokáže v domácnosti doslova zázraky. Kromě pečení ji hospodyňky pro její vlastnosti uvítají i během úklidu domácnosti. Dokáže totiž opravdu mnoho: neutralizuje pachy, slouží jako jemný čisticí písek, rozpouští mastnotu a dokáže si poradit i s ucpaným odpadem. Kromě toho dokáže vyčistit šperky tak, že budou vypadat jako nové, a to rychle a jednoduše.

Jedlá soda pomůže zašlým šperkům

K dokonalému vyčištění zašlých šperků nemusíte kupovat speciální čisticí přípravky. Vše, co k tomu budete potřebovat, je běžnou součástí domácnosti. Stvořte si vlastní chemickou laboratoř. Připravte si jedlou sodu, sůl, saponát na nádobí, trochu vody a kousek alobalu. Celý proces čištění nebude trvat déle než pár minut. Do skleněné misky položte alobal, vlijte horkou vodu a kapku jaru, vsypte po lžičce jedlé sody a soli a ponořte zašlé šperky. Nechte působit deset minut, šperky vyleštěte suchým hadříkem a je hotovo!

Na rodinné stříbro platí soda

Vlastníte stříbrné lžičky nebo dokonce celý stříbrný servis? Nebo jste podobný zdědili po babičce? Možná jste byli zklamaní nevábným načernalým odstínem, což vás odradilo od jeho používání. Rodinnému pokladu vrátíte jeho zašlý lesk, sáhnete-li stejně jako u šperků po jedlé sodě, tentokrát jen vynechejte jar a sůl. Po „koupeli“ v lázni z octa a sody lžičky pořádně vytřete do sucha a vyleštěte. Pozor! Stříbrné příbory se nekamarádí s myčkou, ve které černají. Myjte je tedy vždy jen ručně.

Čištění šperků jedlou sodou iZdroj fotografie: Depositphotos

Prevence na prvním místě

Nyní už víte, jak stříbro za pomoci jedlé sody jednoduše a rychle vyčistit. Naučte se ještě zabránit černání stříbrných šperků. Černání stříbra, neboli oxidace, je jeho přirozenou vlastností. Dochází k ní, je-li stříbro ve styku s potem, chlórem nebo parfémem. Černání můžete zabránit nebo ho výrazně omezit. Důležité je správné skladování. Šperky přechovávejte v sáčku nebo pouzdru na suchém místě. Vlhký vzduch například v koupelně oxidaci urychluje. Pomůže také pravidelné leštění hadříkem či odmaštění v teplé vodě s jarem.

Jedlá soda pomůže zašlým šperkům opět získat původní lesk

Jak využíváte jedlou sodu v domácnosti?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články