Milujete jemnou cibulovou nať do pomazánky, ale nechce se vám v obchodě utrácet za jarní cibulku? Vypěstujte si svou vlastní. Je to mnohem jednodušší, než si myslíte. Cibule kuchyňská (Allium cepa) totiž není na pěstování nijak náročná. Patří do čeledi liliovitých, a to jsou všeobecně velmi odolné rostliny. S jejím skladováním už je to však horší.
Dlouho uskladněná cibule ztratí živiny
Pokud se rozhodnete vsadit na tu z obchodu, budete nepříjemně překvapeni tím, jak málo prospěšných látek obsahuje. Za běžných okolností se v ní v hojném množství nacházejí především fytoncidy, které spolehlivě ničí škodlivé mikroby. Dále je pro naše zdraví prospěšná také díky množství křemíku, draslíku a síry. A neměli bychom opomenout ani hojnost dusíkatých látek a allicin, což je antibiotikum.
Čím delší čas však uplynul od doby sklizení cibule, tím více se tyto prospěšné látky redukují. A rychlená jarní cibulka jich také neobsahuje tolik, kolik si nejspíš myslíte. Mnohem lepší tedy bude vsadit na její pěstování doma. Není na tom nic těžkého, stačí si připravit jen:
- cibule,
- plastové lahve,
- nůž.
Pěstování cibule v plastové lahvi
PET lahve seřízněte a vyrobte z nich malý květináč. Samozřejmě můžete využít i ten obyčejný, který najdete doma. Jejich dno proděravte. Nasypte zeminu a trochu ji upěchujte. Z cibule odřízněte horní část a jemně ji přitlačte do půdy. Zalijte. A to opakujte vždy, když půda vyschne. Po sedmi týdnech se objeví první zelené „ocásky“.
Pěstování česneku na terase či balkóně
Podobně je možné pěstovat i česnek kuchyňský (Allium sativum). Někdy mu říkáme také česnek setý a od cibule se trochu liší. Stroužky totiž není třeba loupat ani sesekávat, stačí je jen zasadit do zeminy. Při sklizni vám poskytne především vitamíny skupiny A, B (B6 a B1) a vitamín C. Ale nechybí mu ani selen, jód, flavonoidy, lutamylpeptidy a triterpenové saponiny.
Vyzkoušíte si také pěstování cibule v květináči, nebo dáváte přednost klasickým metodám?