Cibuli vypěstujete snadno ještě teď. Bude vám k tomu stačit obyčejná PET lahev a trocha času

                   

Milujete jemnou cibulovou nať do pomazánky, ale nechce se vám v obchodě utrácet za jarní cibulku? Vypěstujte si svou vlastní. Je to mnohem jednodušší, než si myslíte. Cibule kuchyňská (Allium cepa) totiž není na pěstování nijak náročná. Patří do čeledi liliovitých, a to jsou všeobecně velmi odolné rostliny. S jejím skladováním už je to však horší.

Dlouho uskladněná cibule ztratí živiny

Pokud se rozhodnete vsadit na tu z obchodu, budete nepříjemně překvapeni tím, jak málo prospěšných látek obsahuje. Za běžných okolností se v ní v hojném množství nacházejí především fytoncidy, které spolehlivě ničí škodlivé mikroby. Dále je pro naše zdraví prospěšná také díky množství křemíku, draslíku a síry. A neměli bychom opomenout ani hojnost dusíkatých látek a allicin, což je antibiotikum.

iZdroj fotografie: Freepik

Čím delší čas však uplynul od doby sklizení cibule, tím více se tyto prospěšné látky redukují. A rychlená jarní cibulka jich také neobsahuje tolik, kolik si nejspíš myslíte. Mnohem lepší tedy bude vsadit na její pěstování doma. Není na tom nic těžkého, stačí si připravit jen:

  • cibule,
  • plastové lahve,
  • nůž.

Pěstování cibule v plastové lahvi

PET lahve seřízněte a vyrobte z nich malý květináč. Samozřejmě můžete využít i ten obyčejný, který najdete doma. Jejich dno proděravte. Nasypte zeminu a trochu ji upěchujte. Z cibule odřízněte horní část a jemně ji přitlačte do půdy. Zalijte. A to opakujte vždy, když půda vyschne. Po sedmi týdnech se objeví první zelené „ocásky“.

iZdroj fotografie: Freepik
Zdroj fotografie: Freepik

Pěstování česneku na terase či balkóně

Podobně je možné pěstovat i česnek kuchyňský (Allium sativum). Někdy mu říkáme také česnek setý a od cibule se trochu liší. Stroužky totiž není třeba loupat ani sesekávat, stačí je jen zasadit do zeminy. Při sklizni vám poskytne především vitamíny skupiny A, B (B6 a B1) a vitamín C. Ale nechybí mu ani selen, jód, flavonoidy, lutamylpeptidy a triterpenové saponiny.

Vyzkoušíte si také pěstování cibule v květináči, nebo dáváte přednost klasickým metodám?

Cibuli se bude skvěle dařit i při hydroponickém pěstování, vyzkoušejte to
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články