I tu nejznečištěnější troubu můžete vyčistit obyčejnou tabletou do myčky. Stačí ji namočit do vody a začít čistit

Trouba je jedním z nejnáročnějších spotřebičů na čištění. Mastné zbytky a připečeniny je naštěstí možné rychle odstranit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pro vyčištění opravdu silně zanesené trouby není třeba pořizovat žádné drahé prostředky. Můžete totiž sáhnout i po obyčejném pomocníkovi z kuchyně, který vám může pomoci i s odstraněním těch nejodolnějších nečistot. A pokud si budete počínat šikovně, zabere vám vše jen pár minut.

Vyčistěte troubu tabletou do myčky

Se vším vám však může pomoci docela obyčejná tableta do myčky. Musíte ji jen použít tím správným způsobem. Ještě předtím však musíte troubu řádně připravit, abyste ji tímto krokem nechtěně nepoškodili. A čím začít? Ze všeho nejdříve položte pod sklo vaší trouby ručník, aby náhodou během celého procesu nedošlo k ušpinění podlahy. Poté ještě nalepte papírovou lepicí pásku po všech stranách skla tak, aby agresivní chemikálie nepoškodily dvířka.

Poté si vezměte tabletu do myčky. Vybalte ji z obalu (ty, které mají obaly samorozpustné, se k tomuto účelu příliš nehodí). Tabletu namočte do vody, poté ji uchopte do ruky a jednodušeji s ní vyčistěte všechna místa, na kterých se usadila mastnota a špína. Vše nechte chvíli působit a poté dočistěte běžnou houbičkou. Nakonec chemikálie setřete textilií namočenou ve studené vodě a troubu vytřete do sucha.

Jednoduchý trik na čištění trouby iZdroj fotografie: Freepik

Čištění trouby jedlou sodou a octem

Pokud nechcete při čištění otruby používat tak silnou chemii, můžete vsadit ani domácí prostředky. Smíchejte ocet s vodou a postříkejte dvířka trouby. Poté na ně naneste silnou vrstvu jedlé sody. Poté ještě jednou nastříkejte octovou směs na jedlou sodu a vše nechte působit 10 až 15 minut. Poté už jen jednoduše houbou setřete všechny nečistoty a máte skoro hotovo. Ale pozor – houba musí být vlhká, jinak na skle zůstanou skvrny.

Pokud to bude třeba, omyjte skla trouby obyčejným octem a vše doleštěte textilií z mikrovlákna nebo ještě lépe novinami. Musí však jít o ty poctivé – křídový papír z reklamních letáků opravdu fungovat nebude. Poslední krokem je osvěžení rouby. Vložte proto do žáruvzdorné misky rozkrojený citron a troubu zapněte. Po půl hodině tento prostý trik její vnitřek provoní a osvěží. A pokud byste se potýkali také s nečistotami v jejích útrobách, pomůže vám je rovněž odstranit.

Vyčištění trouby obyčejnou solí

Další možností, která vám navíc umožní vyčistit celou troubu najednou, je použití kuchyňské soli. Tu jednoduše nasypte do útrob trouby a poté troubu zapněte. Nechte ji běžet tak dlouho, dokud sůl nezačne hnědnout. V takovém případě do sebe již totiž zvládla vstřebat většinu nečistot. A vám tedy bude stačit ji z trouby jen vymést štětečkem nebo třeba vyluxovat (tím celé čištění značně urychlíte).

Jednoduchý trik na čištění trouby iZdroj fotografie: Depositphotos

Nakonec už jen troubu dočistěte octem a nechte ji otevřenou, aby stihla vyvětrat. Nepříjemného zápachu se nijak obávat nemusíte – přibližně do hodiny zcela vyprchá. Všemu můžete samozřejmě pomoci tím, že troubu necháte otevřenou a v kuchyni otevřete okno.

Jaké jsou vaše triky pro rychlé čištění trouby?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články