Jednoduchý způsob rozmnožování tújí: Z jedné větvičky bude jedna další túje

Množení tújí není nijak složité – takže pokud si chcete vypěstovat třeba živý plot, klidně se do toho pusťte vlastními silami.

Jak rozmnožit túje na zahradě i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rozmnožování tújí v domácích podmínkách začíná vždy výběrem správného řízku – úkolem, který vyžaduje nejen pozorné pozorování, ale i pochopení růstových zákonitostí rostliny. Hledejte proto zdravou větvičku, která je bez škůdců a nemocí. „Nejlepší řízky se obvykle nacházejí blíže ke kmeni, kde je životní síla túje nejsilnější,“ radí čtenářka Jana B. z Němčína.

Správný způsob sběru řízků

Vybranou větvičku jemně, ale pevně stáhněte směrem dolů k základně a zajistěte, aby se s ní oddělila i malá „patka“ kůry. Tato technika zvyšuje šance na zakořenění řízku, protože zachovává část staršího dřeva bohatého na látky podporující růst. Když máte řízek v ruce, proveďte s ním další nezbytné kroky.

  • Zkraťte spodní zelené výhony a ponechte část stonku, která bude zabořena do půdy, čistou. To pomůže soustředit energii řízku na tvorbu kořenů, nikoli na udržování listů.
  • I když to není vždy nutné, ponoření řízku do roztoku regulátoru růstu může podle informací z webu DesateroTváříOsobnosti zvýšit úspěšnost zakořenění.
Túje raději na zahradě nepěstujte, podle pověr přitahují potíže a nemoci

Jarní budíček pro túje: K životu je po zimě probere dávka dřevěného popele

Kde pěstovat malé túje

Řízek zasaďte do dobře provzdušněného substrátu složeného z rašeliny, písku, kokosového vlákna a perlitu. Při výsadbě berte v úvahu přirozený směr růstu tújí, vzpřímené druhy by měly být vysazovány rovně, zatímco plazivým druhům prospívá podle webu NašeZahrada spíše mírný úhel. „Umístěte řízek tak, aby využíval trajektorii slunce, a zajistěte, aby část řízku, která byla na mateřské rostlině obrácena ven, směřovala na jih,“ dává další cenné rady paní Jana.

Po zasazení zalévejte řízek odstátou vodou a zajistěte mu stín, abyste zabránili stresu z přímého slunečního záření. Šetrné prostředí je pro prvních několik týdnů klíčové. Jakmile se totiž řízek dostatečně aklimatizuje, začne vytvářet kořeny. A čím dříve to bude, tím rozhodně lépe.

Pokud je vaším snem krásný plot ze stále zelených tújí, nemusíte za něj utrácet v obchodě. Tyhle stromky si snadno namnožíte sami. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud je vaším snem krásný plot ze stále zelených tújí, nemusíte za něj utrácet v obchodě. Tyhle stromky si snadno namnožíte sami

Jak množit túje semeny

Ale vyzkoušet můžete i množení semeny. Za mě jde spíš o takovou zábavu, takto vypěstované túje totiž rostou opravdu pomalu. Jak tedy na to? Nasbírejte semena ze zralých šišek tújí, a to nejlépe koncem podzimu nebo začátkem zimy. Vysejte je do kyselého, vlhkého substrátu a přezimujte v chladném skleníku nebo chladicím rámu. Klíčení proběhne během několika týdnů.

O něco rychlejší je pak podle zkušeností mé kolegyně z redakce Chalupáři-Zahrádkáři hřížení. To spočívá v zapuštění kořenů na větvi stále připojené k mateřské rostlině. Jak na to? Ohněte nízko rostoucí větev k zemi, zajistěte ji a zasypte zeminou. V místě kontaktu se vytvoří kořeny, které umožní pozdější oddělení a přesazení. Riziko úhynu je poté minimální.

Podrobný postup na množení tújí a dalších rostlin

Jak množíte túje na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články