Měkké prádlo bez aviváže: Stačí přidat lžičku glycerinu do zásobníku pračky

Měkké prádlo můžete mít i bez použití aviváže. Bohatě si vystačíte s přírodními prostředky, které přidáte do praní.

Proč přestat prát prádlo jen na 40 °C i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Měkké a hebké prádlo mnohdy není samozřejmostí. Během praní se může pokazit celá řada věcí, a mnohdy stačí i obyčejná tvrdá voda. Tu sice lze změkčit přírodními prostředky (například jedlou sodou), ale mnohdy není výsledek tak dobrý, jak byste nejspíš čekali. Pomoci ovšem může jeden přírodní prostředek.

Prádlo změkčí rostlinný glycerin

Rostlinný glycerin, také známý jako rostlinný glycerol, je bezbarvá, viskózní látka bez zápachu. Získává se z rostlinných olejů, jako je například palmový olej, řepkový olej nebo slunečnicový olej. Z chemického hlediska jde o trialkohol, který se používá v mnoha průmyslových odvětvích, včetně kosmetiky, potravinářského průmyslu a farmacie. Využívá se zejména jako zvlhčovač, změkčovadlo a stabilizátor v kosmetických výrobcích, jako jsou krémy, šampony, mýdla a zubní pasty.

Omezeně ho lze najít také jako sladidlo v potravinách a nápojích (například v žvýkačkách, džemech, ovocných šťávách a některých sladkých pochutinách). Jde také o nezbytnou složku některých zmrzlin a jiných mražených pochoutek, protože jeho přítomnost brání tvorbě krystalů ledu. Ve farmacii se rostlinný glycerin používá jako složka v řadě léčiv a přípravků, například v sirupech proti kašli a kloktadel proti bolestem v krku. A pomoci může i při praní prádla.

Jemného oblečení docílíte i bez aviváž iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak glycerin změkčuje prádlo

Glycerin může dodat prádlu hebkost a jemnost, navíc ho zbaví i odolných skvrn. Má hydratační vlastnosti a může pomoci udržet textilie měkké a příjemné na dotek. Je však třeba dodržet některá pravidla – jeho základní použití vypadá takto:

  • Smíchejte 1 díl glycerinu s 2 až 3 díly vody. Například, když použijete 1 šálek glycerinu, smíchejte ho s 2 až 3 šálky vody.
  • Nalijte roztok do přihrádky na aviváž nebo do vhodné nádoby (při ručním praní).
  • Pokud je prádlo hodně špinavé, nechte ho v roztoku namočené po dobu 15 až 30 minut.
  • Poté pokračujte v praní prádla jako obvykle (při praní v pračce jednoduše použijte program podle typu a barvy prádla, které perete).

Po vyprání prádla se ujistěte, že je dobře propláchnuto. Je třeba, aby se odstranil veškerý glycerin i zbytky pracího prostředku. Na jednu várku běžně znečištěného prádla stačí 1 lžíce glycerinu.

Jemného oblečení docílíte i bez aviváž iZdroj fotografie: Depositphotos

Co ještě vědět o použití glycerinu

Je třeba pamatovat na to, že ne všechny glyceriny dostupné na trhu jsou rostlinného původu. Některé glyceriny mohou být získány z tuků živočišného původu, jako je například lůj, ty ovšem nemusí být pro dokonalé vyprání a změkčení prádla vhodné, proto vždy doporučujeme hledat výrobky označené jako rostlinného původu. Jedině u nich budete mít jistotu, že fungují přesně tak, jak mají. Navíc za jedno balení zaplatíte opravdu jen pár korun, takže měkké a hebké prádlo budete mít opravdu dlouho.

Jak se staráte o měkkost svého prádla vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články