Ježka ze zahrady nevyhánějte, malý pomocník si poradí se škůdci

Pokud se na zahradě často potýkáte se škůdci, pozvěte si k sobě domů jejich přirozeného likvidátora – ježka. Skvěle vám pomůže.

Ježka ze zahrady nevyhánějte, skvěle si poradí se škůdci i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vaše zahrada není jen vaším útočištěm, ale také součástí mnohem většího ekosystému. Může například hostit ježky. Tito okouzlující malí tvorové hrají důležitou roli při udržování rovnováhy ekosystému, protože slouží jako přírodní bojovníci proti škůdcům.

Úloha ježka v boji proti škůdcům

Ježci jsou nenasytní hmyzožravci a jejich potravu tvoří především bezobratlí živočichové, jako jsou brouci, housenky, slimáci a hlemýždi. Ježci mají opravdu velký apetit a pomáhají tak udržovat jejich populaci pod kontrolou, jak potvrzuje web RSPCA. To znamená méně poškozených rostlin a celkově zdravější zahradu.

  • Zabijáci slimáků: Ježci mají slimáky obzvlášť v oblibě. Během jediné noci dokáží zkonzumovat značné množství těchto škodlivých tvorů, jak jsme na magazínu Chalupáři-zahrádkáři také informovali.
  • Vyvážení ekosystému: Ježci se živí různými bezobratlými živočichy a pomáhají tak udržovat vyvážený ekosystém na zahradě. Tím se snižuje pravděpodobnost výskytu škůdců a snižuje se závislost na chemických pesticidech.
  • Hnojení: Ježci přispívají ke zdraví vaší zahrady tím, že při hledání potravy zároveň produkují i výkaly bohaté na živiny. Toto přirozené hnojení zlepšuje kvalitu půdy a prospívá vašim rostlinám, jak píše web Garden Health.
  • Biodiverzita: Přítomnost ježků může podpořit biologickou rozmanitost na vaší zahradě. Tím, že regulují populaci škůdců, umožňují prosperitu dalších užitečných živočichů a přispívají tak k prosperujícímu ekosystému.

Vytvoření zahrady přátelské k ježkům

Ježci potřebují bezpečné a chráněné místo pro hnízdění a přezimování. Můžete jim vytvořit umělý domov umístěním kusu prkna ke zdi nebo zakoupením speciálně postaveného ježčího domečku. Ponechte také na zahradě volně přístupné plochy s hromadami listí, polen nebo kompostu, v nichž budou ježci bezpečně zimovat. Pokud ovšem máte listí hodně, byla by chyba ho všechno věnovat jen ježkům – co s ním jsme popsali v článku na Chalupáři-Zahrádkáři.

Je známo, že ježci při hledání potravy a partnerů urazí každou noc až kilometr. Pomozte jim v pohybu na zahradě a z ní tím, že vyřežete malé otvory v plotech, odstraníte cihly ze zdí nebo dokonce vyhrabete tunely pod hranicemi zahrady. Tyto otvory nemusí být velké, vypozorovala jsem, že ježci se mohou protáhnout i mezerami o rozměrech 13×13 cm.

Ježci ochrání vaší zahradu před dotěrnými šneky a slimáky iZdroj fotografie: Pixabay
Ježek se může stát velmi příjemným nájemníkem ve vaší zahradě – stačí se mu jen postarat o vhodný domov a jídlo

Krmení ježků a jak na to

Chcete-li ježky přilákat na zahradu, poskytněte jim potravu a čerstvou vodu.

  • Použijte kvalitní konzervy pro psy nebo kočky.
  • Vyvarujte se krmení ježků mlékem nebo chlebem, protože tyto potraviny nejsou vhodné pro jejich zažívání.
  • Pravidelně kontrolujte a doplňujte misky s krmivem a vodou a odstraňujte nesnědené krmivo.
  • „Mísy vždy čistěte venku horkou mýdlovou vodou a dobře je opláchněte, abyste zabránili případnému šíření nemocí,“ doplňuje k tématu paní Alena K. z Uničova, která si podle svých slov tato roztomilá zvířátka na zahradě hýčká již léta.

Jaké užitečné živočichy máte na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články