Co dělat se spadaným listím, aby přineslo užitek: Pokojové rostliny vám za něj poděkují

Nahraďte rašelinu při pěstování rostlin ekologičtější variantou. Právě teď je k tomu nejvyšší čas, hlavním materiálem je totiž spadané listí.

Chyby při zimním zakrývání zahrad i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Co si počít s padajícím listím, je každoroční otázkou nejednoho zahrádkáře. Někteří spadané listí pálí, další ho nechávají odvážet s bio odpadem a jiní si z něj vytváří cenné hnojivo pro celou zahradu. Zdaleka ne každý však tuší, že kompost z listí neprospívá jen venkovním záhonům, ale využití najde i jako účinné hnojivo pro pokojové rostliny.

Spadané listí jako geniální hnojivo

Vyhazovat nebo pálit spadané listí by byl velký hřích. Mnohem více se vyplatí připravit z něj tzv. listovku – kompost, jehož valnou většinu tvoří právě listí ovocných stromů a keřů nebo jiných listnáčů. Důležité je, aby šlo o listí ze zdravých stromů, které nesužuje žádná choroba nebo škůdce. Aby proces kompostování probíhal správně, smíchejte listí s již hotovým kompostem nebo k němu přidejte zdroj dusíku – trávu nebo kopřivový či jiný zákvas.

Pokud nemáte zahradu, ale jste milovníkem pokojových rostlin, najde listovka využití i u vás. K její výrobě nebudete potřebovat ani kompostér, bohatě si vystačíte s igelitovým sáčkem. Připravte si listí, které nevykazuje žádné známky chorob, a naplňte jím sáček. Opět přidejte také trochu zeleného materiálu – pokosené trávy nebo plevele bez semen – a sáček uzavřete. Občas obsah zvlhčete vodou. Po několika měsících se listy v sáčku začnou rozpadat a časem vznikne sypká směs, kterou můžete použít jako příměs do substrátu pro pokojové rostliny.

Substrát z kompostovaného listí iZdroj fotografie: Freepik
Listovkou potěšíte všechny pokojové rostliny

Listovku milují i jarní cibuloviny

V kompostu z listí si budou libovat nejen pokojovky, ale i okrasné rostliny v zahradě, především jarní cibuloviny, kosatce nebo gladioly. Stačí listovku zapracovat do zeminy před jejich výsadbou. Pokud se nechcete zdržovat s její výrobou, spadané listí jen posekejte a zapracujte do půdy, kde se přes zimu postupně rozloží a zároveň ochrání cibulky před mrazem. Nadrobno posekané listí je také vhodným hnojivem pro trávníky.

Spadané listí ochrání odpočívající přírodu

Ačkoliv je třeba zahradu před zimou uklidit, s hrabáním spadaného listí to nemusíte přehánět. Ani v přírodě ho nikdo neuklízí, a slouží tak jako výživa a ochrana půdy a rostlin před mrazem. Napodobte tedy přírodu a část listí nechte ležet pod stromy nebo s ním namulčujte záhony s trvalkami či ovocné keře. Nezapomeňte, že to, co lidé často považují za nepořádek, může sloužit jiným tvorům jako úkryt k přezimování. V kupce listí někde v koutě zahrady tak může zimu přečkat užitečný ježek nebo dravý hmyz, jakým je například slunéčko sedmitečné.

Jak na domácí kompostování za pomoci žížal

Jaké jsou vaše tipy pro zužitkování spadaného listí?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články