Začněte přemýšlet o své jarní zahradě. Září je čas na výsadbu narcisů i hyacintů

Podzim v zahradě se nese především ve znamení sázení nových rostlin. V září se do země těší okrasné cibuloviny a neopadavé dřeviny.

i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Mohlo by se zdát, že s přicházejícím podzimem práce v zahradě ubývá. Chyba lávky, září je totiž ideální dobou pro takové činnosti, jako je výsadba okrasných cibulovin nebo stálezelených dřevin. Pokud se tedy chcete na jaře kochat bohatě kvetoucími záhony, vrhněte se do jejich plánování a tvoření právě teď. A pamatujte, že fantazii se meze nekladou.

Výsadba v září má řadu výhod

Sázení v první podzimní měsíc s sebou nese řadu pozitiv. Výsadba celé řady rostlin sice může teoreticky probíhat po celé jejich vegetační období, září je však ideální dobou. Mohou za to především nižší teploty a více dešťových srážek, které vám ulehčují práci a starosti s jejich častým zaléváním. Zároveň před nástupem mrazů navíc rostliny stihnou zakořenit a přečkat díky tomu bezpečně zimu.

Čas zasadit elegantní tulipány a zářivé narcisy

Staré pravidlo našich babiček zní, že tulipány se sázejí, když jdou děti do školy. A platí to pro všechny okrasné jarní cibuloviny, potřebují totiž projít chladným obdobím, aby mohly vykvést. V září tedy kromě tulipánů vysázejte modřence, hyacinty, narcisky, krokusy nebo sněženky a bledule. Výsadba cibulovin se řídí velikostí cibule – modřencům a sněženkám bude stačit 5 až 8 cm, tulipánům zhruba 10 cm a hlouběji přijdou narcisy, klidně 10 až 15 cm. Na pomoc si můžete přizvat sázecí kolík.

Kromě okrasných cibulovin je září skvělý čas pro sázení okrasných trvalek, jako jsou nenáročné bergenie, pestrobarevné plamenky, různé druhy třapatek nebo bohyšky, dělající parádu svými listy. Máte-li na zahradě kyselejší půdu, nastává ideální čas, chcete-li si na ní založit vřesoviště. Pokud panuje sušší počasí, nezapomeňte zasazené rostliny i cibulky pravidelně zalévat, aby se kořeny dobře rozvíjely.

Tulipány vysazené v září iZdroj fotografie: Pixabay
Cesta ke krásné jarní zahradě začíná již na podzim

Výsadba jehličnanů nejpozději v září

Časný podzim je ideální dobou nejen pro výsadbu okrasných květin, ale i jehličnatých stromů (například k založení živého plotu z bobkovišně nebo tújí) a jiných stálezelených dřevin, které na zimu neopadávají – kupříkladu mahónie cesmínolistá, brslen nebo hlohyně šarlatová. Naopak spěchat nemusíte s ovocnými stromky nebo keři, jejichž výsadba může probíhat zhruba od konce září až do té doby, než půda zcela zamrzne.

Jak na pěstování tulipánů

Jaké rostliny budete sázet letos na podzim vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články