K čemu slouží otvor v trubce vysavače? Jeho používání je nutné k tomu, aby nám vydržel co nejdéle

Každý, kdo někdy použil klasický vysavač, si jistě všiml malého otvoru na jeho sací hubici. Jeho využití je poměrně zajímavé.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Landes / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vysavač je v domácnosti poměrně běžně se vyskytujícím pomocníkem. Ne vždy ho však lidé používají přesně tak, jak by měli. Zapomínají především na jeho nejrůznější regulační funkce, které jim mohou vysávání ulehčit a úklid domácnosti značně zefektivnit. A co s tím vším má společného otvor na sací hubici?

K čemu slouží otvor ve vysavači

Každý, kdo si vysavač bere k ruce častěji, tuto jeho funkcionalitu určitě zná. Ovšem určitě není od věci některé její funkce připomenout. Především slouží k regulaci výkonu, kdy si můžete jednoduše nastavit intenzitu vysávání a nebude se vám tak stávat, že malý kobereček budete spíše nasávat než vysávat apod. Všeobecně platí, že na pevně usazené koberce je dobré výkon zvednout, zatímco plovoucí podlahy a jiné povrchy si bohatě vystačí s tím nižším.

Záchrana vysavače v nouzi

Existuje však ještě jedna situace, v níž vám může tato funkcionalita velmi pomoci. Jde o chvíli, kdy vysáváte v místech, kam lze jen obtížně dohlédnout – například pod skříní nebo pod postelí. Snadno se vám totiž může stát, že tu nasajete například igelitový sáček nebo jiný podobný odpad, který dokáže hubici velmi rychleji ucpat a v krajním případě způsobit přehřátí či dokonce spálení motoru.

K čemu slouží otvor na trubici vysavače iZdroj fotografie: Depositphotos

Ovšem pokud budete na tuto eventualitu připraveni a již předem otevřete otvor na sací hubici, pak se vám to rozhodně stát nemůže. Jde jen o malý úkon, který vám řádově zabere pouze několik vteřin, ovšem životnosti svého domácího pomocníka s ním můžete značně prodloužit. Rozhodně se tedy vyplatí otvor na jeho hadici využívat.

Nebude létat prach otvorem ven?

Mnoho lidí však i přes tyto uvedené skutečnosti tuto funkci vysavače používat nechce. Důvod je prostý – nelíbí se jim otevření sacího okruhu, protože si myslí, že by vzniklým prostorem všechen pracně vyluxovaný prach zase vylétl ven. A jaká je tedy skutečnost? Z ničeho takovéhoto rozhodně není třeba mít obavy. Proud vzduchu směřujícího směrem k sáčku nebo nádobě na odpad je tak silný, že žádná zrnka prachu ze svých spárů jednoduše nepustí. Dochází tak ke vzniku podtlaku a žádný prach nemá šanci.

K čemu slouží otvor na trubici vysavače iZdroj fotografie: Depositphotos

Triky pro voňavější vysávání

Věděli jste, že svůj byt můžete s pomocí vysavače i skvěle provonět? Není to tak složité, jak se to může na první pohled zdát. A nemusíte přitom kupovat drahé prostředky k tomuto účelu přímo určené. Místo tohoto si vystačíte jen s vatou nebo vatovými tamponky (ovšem v nouzi postačí i tenký proužek papíru). A co si s nimi počít? Na tyto materiály jednoduše kápněte éterický alias esenciální olej.

Opravdu musí jít o ten s tímto označením, nejrůznější aroma oleje jsou vyrobeny ze syntetických látek a vašemu zdraví by určitě neprospěly. Nakonec toho pomocníka jednoduše vysajte a uvidíte, že se z vašeho vysavače bude šířit příjemná vůně při každém jeho použití. Navíc tak zabráníte vzniku zatuchlých pachů ve chvíli, kdy jen tak nevyužitě stojí v kumbále. Tento trik se proto rozhodně vyplatí zkusit.

Jaké jsou vaše osvědčené triky týkající se vysavače?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články