Kadibudka už zapáchat nebude, všechen zápach pohltí popel s rašelinou

Není toaleta jako toaleta – a ta suchá může leckdy nepříjemně páchnout. Pomoci vám může směs levných surovin.

Kadibudka už zapáchat nebude, všechen zápach pohltí popel a rašelina i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Inovativní přístupy k řešení zápachu v suchých toaletách se výrazně vyvinuly, a to zejména díky použití zdánlivě obyčejných látek, jak píše web Obývat. A přitom jde vlastně jen o využití postupu, na který nedali dopustit naši předkové. Klíčovou roli v něm hraje popel a rašelina. Tyto materiály totiž slouží jako přírodní deodorizéry, které účinně pohlcují a neutralizují zápach – a nezáleží při tom na tom, z jakého zdroje právě pochází.

O popelu a rašelině jako pohlcovačích zápachu

Popel je zásadité povahy, takže pomáhá neutralizovat abychom tak řekli kyselost exkrementů a snižuje tak rychlost množení bakterií, které za jeho nelibou vůní stojí. Rašelina (vznikající z rozložené organické hmoty za podmínek vysoké vlhkosti a nízkého obsahu kyslíku) má zase vysoký obsah uhlíku a pórovitost, díky čemuž výborně pohlcuje vlhkost a pachy.

Celý život jste pravděpodobně toaletní papír zavěšovali špatným směrem

Při společném použití popela a rašeliny se jejich vlastnosti vzájemně vylepšují. Rašelina pohlcuje vlhkost, zatímco popel neutralizuje kyseliny, což společně zajišťuje výrazné snížení zápachu. A celý postup vám podle webu uBydlení nezabere víc než pár minut.

Praktické použití v suchých toaletách

Použití popela a rašeliny v suché toaletě je jednoduché. Týdenní rutina spočívá v tom, že po použití nasypete stejnoměrnou směs neutralizované rašeliny a popela přímo do toalety. Nic víc na tom opravdu není.

Ne vždy je možné si odskočit na klasickou toaletu. To však neznamená, že by se z té suché musel do okolí šířit nepříjemný zápach. iZdroj fotografie: Pixabay
Ne vždy je možné si odskočit na klasickou toaletu. To však neznamená, že by se z té suché musel do okolí šířit nepříjemný zápach.

Rašelina se hodí i pro kompostovací toalety

Kompostovací toalety, jejichž cílem je přeměna lidského odpadu na kompost, vyžadují trochu jiný přístup. Tyto toalety často oddělují tekutý a pevný odpad, aby proces kompostování co nejvíce optimalizovaly. V tomto systému může rašelina pomoci urychlit rozklad pevného odpadu tím, že udržuje rovnováhu uhlíku a dusíku, která je pro kompostování klíčová. A pokud potřebujete vyčistit klasickou toaletu, nedají Chalupáři-Zahrádkáři dopustit třeba na Aspirin.

Jak se o svou suchou toaletu staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články