Toaleta bude jenom zářit, s jejím čištěním pomůže obyčejný Aspirin

Aspirin představuje relativně levnou a snadno dostupnou možnost pro čištění toalety. Je však důležité dbát na to, aby se nedostal do kontaktu s kovy.

aspirin v ruce i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Při neustálé snaze o čistotu domácnosti se toaleta často stává bojištěm, které obléhají snad tři nejúpornější nepřátelé domácnosti vůbec – skvrny, zápach a vodní kámen. V tomto boji za čistotu však můžete najít nečekaného spojence v domácí lékárničce. Stačí do ní sáhnout pro docela obyčejný Aspirin. Tenhle lék se opravdu vyplatí mít doma v zásobě.

Aspirin – nepravděpodobný hrdina čištění toalet

Aspirin, všeobecně známý pro své vlastnosti tlumící bolest a snižující horečku, v sobě skrývá velmi šikovné řešení i pro boj s mnohdy až příliš úpornými protivníky vaší záchodové mísy. Jeho účinná látka, kyselina acetylsalicylová, má totiž mírně kyselé vlastnosti, které z něj dělají vynikající prostředek pro odbourávání vodního kamene a nejrůznějších skvrn, které jsou na toaletách přítomné až příliš často.

Jednoduchá aplikace

Použití Aspirinu k čištění toalet je pozoruhodně jednoduché. Vystačíte si s vhozením tří tablet do mísy. Tady je nechte působit alespoň 10 minut – nebo přes noc pro důkladnější čištění. Pak uvolněné nečistoty vydrbejte štětkou, spláchněte a máte hotovo. Jen pozor na různé kovové součásti. Ty by mohl tento jinak všestranný čisticí prostředek nepříjemně poleptat. Ale pokud se vám nelíbí splachování léčiva do odpadních vod (což ostatně ani mě ne), zkuste něco mnohem ekologičtějšího. Podle webu AAzdraví je to zubní pasta.

Aspirin s vodou promění vánoční kaktus k nepoznání. Během dvou dnů pokvete jako nikdy předtím

Její jemné abrazivní vlastnosti a příjemná vůně z ní činí vynikající volbu pro boj s jakýmikoliv skvrnami i zápachem. Při důrazném použití toaletní štětky nebo starého zubního kartáčku se navíc dostane úplně do všech štěrbin a zanechá za sebou jen čistý a voňavý povrch.

Toaletní bomby pro kutily

Naše čtenářka Lidka P. z Hradce Králové nám zase poslala recept na domácí toaletní bomby, které podle ní vyčistí prakticky cokoli. Kombinují v době čisticí a deodorační sílu jedlé sody, kyseliny citronové a esenciálních olejů, takže jsou rovněž zcela ekologické. Jak na ně?Vezměte stejný díl sody a kyseliny citronové a přidejte tolik vody, aby vznikla směs, která se dá tvarovat. Pak ji ovoňte esenciálním olejem, vytvořte koule a nechcete je vyschnout. Pak každý týden vhoďte do mísy jednu a uvidíte, že skvrny ani vodní kámen nebudou mít žádnou šanci.“

Česnek obsahuje enzymy, které mohou pomoci rozkládat organické zbytky a usnadnit čištění záchodu. Stačí ho jen šikovně použít. iZdroj fotografie: Freepik
Aspirin obsahuje kyselinu acetylsalicylovou, která může pomoci rozpouštět a odstraňovat usazeniny a rez. A to při čištění toalety rozhodně využijete

Silným pomocníkem je ocet

Web iReceptář zase doporučuje ocet. Podle jeho návodu je třeba nejdříve vodu z mísy vybrat (třeba PET lahví) a poté dovnitř nalít litr zahřátého octa. Vše nechte působit přes noc a ráno usazeniny dočistěte toaletní štětkou a spláchněte. Toaleta bude zase jako nová. A pro ještě lepší účinek můžete přidat i sůl z kuchyně, jak Chalupáři-Zahrádkáři také informovali.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při úklidu toalety?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články