Kartonová plata od vajec nepatří do koše. Ostřílení zahrádkáři pro ně mají dokonalé využití na zahradě, balkoně i parapetě

                   

Kartonová plata od vajíček jsou pro fanoušky zahradničení nepostradatelný pomocník. Ať už jsou to malé nebo velké formáty, jsou ideální pro předpěstování sazeniček vašich rostlin. To, co běžně končí jako odpad v odpadkovém koši, může vyřešit hned několik problémů naráz.

Díky odděleným sazenicím už je nebudete muset přepichovat jako dřív a navíc se k nim prakticky nedostane žádný plevel. A když ano, vždy zůstane jen ve svém vyhrazeném segmentu. Spolu s platem pak rostlinky snadno vysadíte na určené stanoviště, kde jim rozkládající se karton poslouží jako hnojivo.

Zahradničení i pro děti

Vysévání semínek do kartonových plat od vajíček je velice výhodné jak pro vás, tak i pro rostliny samotné. Předpěstovat tímto způsobem můžete prakticky cokoliv, nejvhodnější jsou ale pro drobné druhy zeleniny nebo bylinek. Skvěle se v nich daří třeba ředkvičkám, nebo řeřiše seté. Můžete sem zasadit třeba petrželku nebo klidně předpěstovat rajčata nebo okurky. Semínka se tu budou mít jako v bavlnce a díky kartonu velmi rychle vyklíčí. Tahle vychytávka se dobře hodí i pro začátečníky nebo třeba pro děti, které si tak mohou snadno vypěstovat svou vlastní sadbu.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

K zahradničení v kartonu budete potřebovat:

  • plato od vajíček (velikost záleží na vašich zahrádkářských ambicích)
  • substrát
  • sáček semínek
  • rozprašovač
  • cedulky k rozlišení sazenic, pakliže chcete pěstovat více druhů v jednom platu

Lopatkou či jednoduše rukama naplňte do prohlubní v platu od vajíček zeminu tak, aby dosahovala zhruba do dvou třetin jejich výšky. Prsty pak jemně povrch substrátu upěchujte a důkladně je postříkejte rozprašovačem, aby měla semínka dostatek vláhy. 

Nakonec přijdou semínka. Pokud chcete pěstovat drobné rostlinky, jako je třeba řeřicha či bylinky, jednoduše vezměte špetku semínek a povrch substrátu jimi „pocukrujte“ a pak jemně prsty zatlačte do povrchu hlíny. Pokud chcete v každém segmentu jednu rostlinku, zejména pak u větších rostlinek, pak do středu každé hliněné jamky vložte jedno semínko a lehce ho zatlačte do substrátu. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Pak už stačí jen rostlinky pravidelně vlhčit, aby zemina nevyschla a zhruba za jeden až dva týdny, ale někdy i mnohem dříve, vám z nich vyraší nové mladé rostlinky. Pak už je to na vás. Plato můžete rozstříhat na jednotlivé čtverečky, do dna každého z nich vyřízněte křížem úhlopříčné otvory a zasaďte rostlinky spolu s kartonem do záhonku nebo do květináče. Případně můžete na záhonek zasadit karton v celku. Lepenka se vlivem vlhka začne rozkládat a bude semínkům poskytovat cenné živiny pro další růst.

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články