Kávová sedlina a olej nemají ve dřezu co dělat, ucpe se a čištění pak bude velmi náročné

Kávová sedlina se může shlukovat a tvořit blokády ve vodovodním potrubí, zatímco olej se dokáže k potrubí jednoduše přilepit.

Kávová sedlina a olej nemají ve dřezu co dělat, ucpe se a čištění bude náročné i Zdroj fotografie: Pastorius / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0
                   

Obyčejné domácí látky, které bezmyšlenkovitě posíláme do hlubin dřezu, se mohou i v trochu větším množství stát opravdu nepříjemným problémem. Olej i kávová sedlina by proto nikdy do odpadu přijít neměly – kam tedy s nimi?

Problém kuchyňského oleje

Když se studená voda setká s olejem, rozhodně se s ním nesmíchá. Místo toho částečně ztuhlý olej vytvoří mastnou bariéru, která nakonec ztuhne zcela vytvoří v odpadu špunt. Neustálé vypouštění oleje do dřezu proto vede pomalému, ale nevyhnutelnému ucpávání, které z prostého mytí nádobí dělá namáhavé utrpení. Náprava? Smíchejte olej se saponátem, aby se rozložil a lépe z nádobí odtekl, zřeďte ho vodou, nalijte do PET lahve a tu vyhoďte do směsného odpadu (větší množství se vyplatí lít do lahve a vyhodit na speciální sběrná místa, tak to dělám já).

Kávová sedlina do odpadu také nepatří

Kávová sedlina, i když na první pohled vypadá nevinně, se dokáže na stěnách odpadu usazovat dozlatova jako beton, jak informuje web BydleníSnů. Řešení je jednoduché, ale často přehlížené – jednoduše ji vyhoďte do koše nebo ji ještě lépe využijte jako kompost či přírodní čisticí prostředek. Chalupáři-Zahrádkáři ji také doporučují jako hnojivo.

Jak na ucpaný odtok: Občas pomůže zasunutí docela obyčejného háčku

Jak na ucpaný odtok: Občas pomůže použití obyčejného háčku

Hrozba těsta: droždí a mouka

Zdánlivě neškodná dvojice kvasnic a mouky se může podle webu TopRecepty po spláchnutí do dřezu proměnit v noční můru. Kvasinky se svými sklony ke kvašení mohou způsobit, že potrubí začne vydávat nepříjemný zápach. A mouka se po smíchání s vodou stává pastou podobnou cementu, která účinně zpečetí osud vašeho odtoku.

Tepelná hrozba: vroucí voda

Vroucí voda, která je často označována za lék na drobné ucpávky, skrývá bohužel svá vlastní rizika. Moderní plastové trubky totiž nejsou navzdory své odolnosti navrženy tak, aby odolaly náporu vroucích teplot, což hrozí poškozením a únikem vody. Tomuto tématu se Chalupáři-Zahrádkáři podrobněji věnovali nedávno.

Kávová sedlina a olej jsou často příčinou ucpaného dřezu a obtížného čištění. Najděte jim proto jiné místo pro likvidaci. iZdroj fotografie: Depositphotos
Kávová sedlina a olej jsou často příčinou ucpaného dřezu a obtížného čištění. Najděte jim proto jiné místo pro likvidaci

Kulinářská opatrnost: Škroby a vláknité potraviny

Těstoviny, rýže a vaječné skořápky se díky své škrobnaté a zrnité povaze chovají při styku s vodou jako lepidlo a rychle se ucpávají. Podobně se v potrubí zamotávají vláknité potraviny, jako je celer a některá zelenina, a brání tak hladkému odtoku vody. Ty by se měly kompostovat nebo vyhodit, nikoliv spláchnout do kanalizace.

Co s použitým kuchyňským olejem a co z něho lze vyrobit?

Jak s horkou vodou nebo použitým olejem nakládáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články