Jak na ucpaný odtok: Občas pomůže použití obyčejného háčku

Ucpaný odtok není vždy třeba řešit drahou chemií. Ba naopak – leckdy přinese mnohem lepší výsledky použití chytrých technik.

Jak na ucpaný odtok: Občas pomůže zasunutí docela obyčejného háčku i Zdroj fotografie: Geoprofi Lars / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
                   

Ucpaný odtok v koupelně nebo v kuchyni může být nepříjemným problémem, který narušuje jinak bezproblémový chod domácnosti. Existuje celá řada chemických domácích prostředků, které vzniklý špunt jednoduše rozpustí – ovšem někdy je nejrychlejší cestou jeho prošťouchnutí a přeskupení usazených elementů. A právě s tím vám může pomoci podomácku vyrobený háček. Budete překvapeni, jak účinný je.

Odblokování odtoků háčkem z drátu

Pro začátek si připravte dostatečně dlouhý a silný drát a na jednom konci ho zahněte. Skvěle se k tomu hodí i staré drátěné ramínko na šaty.

  • Tento háček pomalu zasouvejte do odpadu, dokud neucítíte odpor.
  • Pokuste se ucpávku uvolnit zatlačením drátu dále dolů.
  • Pokud narazíte na potíže, odstraňte překážku krouživými pohyby.
  • Po odstranění nečistot propláchněte potrubí domácí chemií a vodou (dobře funguje směs jedlé sody a bílého octa).

Nalijte do odpadu a počkejte, až začne bublat: Jedlá soda s octem ho vyčistí jedna báseň

Čištění chemickými prostředky

Další možností je podle webu Kutil použití různých specializovaných chemických roztoků, jako je například hydroxid sodný. Ty lze nalít do odtoku, nechat působit a poté propláchnout horkou vodou. „Buďte však opatrní, protože starší PVC trubky mohou v důsledku vysokých teplot při chemických reakcích prasknout, takže na staré chatě je rozhodně nepoužívejte. Zajistěte si také bezpečnost tím, že budete nosit ochranné brýle a rukavice, abyste zabránili nebezpečnému rozstřiku,“ radí čtenář René N. z Hradce nad Moravicí.

Čištění hrnců a pánví s pomocí soli iZdroj fotografie: Depositphotos
Ucpaný odtok nemusíte hned řešit použitím radikální chemie – mnohdy vám lepší službu udělá kousek zahnutého drátu

Alternativy šetrné k životnímu prostředí

Pro ty, kteří dávají přednost ekologicky šetrným možnostem, doporučuje web iReceptář zase biologické enzymatické čističe obsahující živé bakterie. Těmto bakteriím se daří na tucích a nežádoucím odpadu, čímž napomáhají rozkladu těch nejodolnějších nečistot v potrubí. A hodit se může i osvědčená kombinace některých domácích pomocníků.

  • Soda a ocet: Smíchejte 1/2 šálku sody s 1/2 šálku octa. Tuto směs nalijte do ucpaného odtoku. Nechte působit a bublat asi 15 až 30 minut, a nakonec propláchněte horkou vodou. Kombinace těchto účinných látek dokáže rozpouštět tuk a jiné zbytky, které mohou způsobovat ucpání.
  • Citronová šťáva: Pokud zůstane po působení směsi sody a octa odtok stále mírně ucpaný, můžete ještě přidat šťávu z jednoho citronu. Po 10 minutách odtok opět propláchněte – měl by už zase fungovat jako nový.

A vyrobit si můžete i domácí čističe dřezu nebo vsadit na čištění odpadu práškem do pečiva, jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři informovali.

Šikovné tipy pro jednoduché a rychlé vyčištění ucpaného nebo páchnoucího kuchyňského odpadu

Jak proti ucpanému odtoku obvykle bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články