Nalijte do odpadu a počkejte, až začne bublat: Jedlá soda s octem ho vyčistí jedna báseň

Se zapáchajícím odpadem si poradí ocet a jedlá soda – pokud je použijete společně, už nikdy se nebudete potýkat s problémy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Soda společně s octem dokáže vaše problémy s vodovodním potrubím změnit v minulost. Tajemství spočívá v chemické reakci, ke které dochází při jejich setkání. Jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodný je jemné abrazivo a vynikající deodorant. Ocet pak jako kyselina dokáže rozpustit minerální usazeniny, špínu a další nánosy v potrubí. Když se tyto dva základní domácí prostředky spojí, vytvoří šumivou, bublající podívanou, jež všechnu těžkou práci odvede za vás.

Výroba domácího přípravku na ucpaný odpad

K přípravě domácího přípravku na čištění potrubí budete potřebovat dvě hlavní ingredience:

  • jedlou sodu
  • a ocet.

Než začnete, odstraňte z ucpaného odtoku veškeré viditelné nečistoty nebo stojící vodu. Poté začněte tím, že do odtoku nasypete dva balíčky jedlé sody. Po jedlé sodě nalijte do odtoku přibližně půl šálku octa. Okamžitě si všimnete šumění a bublání, což je dobré znamení – to je reakce, která rozkládá ucpávku.

Pokud už máte plné zuby odpadu, který zapáchá a nedá se vyčistit jinak, než drahou chemií, pak zpozorněte iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud už máte plné zuby odpadu, který zapáchá a nedá se vyčistit jinak, než drahou chemií, pak zpozorněte

Počkejte několik okamžiků a poté pokračujte dvěma šálky vroucí vody. Horká voda pomůže spláchnout zbytky ucpávky a kombinace vařící vody a octa pokračuje v působení na zbylou špínu. Nechte roztok působit asi 15 minut. Během této doby můžete z potrubí slyšet charakteristické bublání, které naznačuje, že se ucpávky rozpouštějí. Nakonec po 15 minutách propláchněte odtok studenou vodou. Toto závěrečné propláchnutí zajistí, že se odplaví všechny zbývající částice nečistot a vaše potrubí zůstane čisté a průchodné.

Všestrannost i mimo kuchyň

Krása tohoto DIY čističe potrubí spočívá v jeho všestrannosti, hodí se totiž i pro použití v koupelně. Ucpané odtoky v koupelně často trápí nánosy zbytků mýdla, vlasů a dalších nečistot. Při těchto situacích nemusí být metoda jedlé sody a octa tak účinná. V takovém případě vám pomůže drátěné ramínko na šaty.

Na vyčištění koupelny bohatě stačí obyčejný vinný ocet iZdroj fotografie: Depositphotos
Se zapáchajícím odpadem si poradí ocet a jedlá soda – pokud je použijete společně, už nikdy se nebudete potýkat s problémy
  • Vezměte drátěné ramínko a co nejvíce ho narovnejte.
  • Pomocí kleští nebo rukou vytvořte na jednom konci věšáku malý háček. Tento háček bude vaším „rybářským nástrojem“.
  • Zasuňte háček na konci drátěného ramínka do odtoku a jemně jej zatlačte dolů. Pohybujte s ním a otáčejte, a poté ho opatrně vytáhněte zpět nahoru. Cílem je zachytit vlasy a nečistoty ucpávající odtok.
  • Pokračujte v tomto postupu, dokud neodstraníte všechny viditelné překážky. Buďte trpěliví a šetrní, abyste nepoškodili potrubí.

A s čištěním toalety vám skvěle pomůže ocet a kyselina citronová.

Jak obvykle čistíte ucpaný odpad vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články