Jak vyčistit toaletu od vodního kamene: Pomůže ocet a kyselina citronová

Čistá toaleta je vizitkou každé hospodyňky. Věnujte jí proto patřičnou péči a zabraňte vodnímu kameni v jejím znečištění pomocí octu, Coca-Coly a kyseliny citrónové.

Zubní pasta je skvělým pomocníkem i při péči o toaletu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Toaleta špinavá od vodního kamene je noční můrou téměř všech hospodyněk. Vodní kámen je totiž velmi odolný a k jeho odstranění je potřeba vyvinout většinou značné úsilí. Usazuje se nejčastěji přímo pod okrajem záchodové mísy a pak také v oblasti odtoku do odpadu. Na oba tyto typy vodního kamene však můžete použít čistič vyrobený z prostředků, který má doma každý.

Využijte k vyčištění toalety domácí čistič

Pokud nechcete utrácet horentní sumy v drogerii a dáváte přednost přírodnějším, nebo alespoň šetrnějším metodám k odstranění nečistot, tak určitě vyzkoušejte domácí recepty na čističe, jejichž účinnost je mnoha generacemi ověřená. Přísady pak můžete koupit v běžném obchodě za přijatelné sumy a s nečistotami si přitom poradí naprosto stejně jako drahé prostředky z drogérie.

Nejjednodušším a také nejspíše nejdostupnějším prostředkem na čištění vodního kamene v toaletě je dozajista obyčejný stolní ocet. Toaletní mísu jednoduše naplňte octem a nechte ho tam přes noc působit. Ocet by měl rozpustit postupně veškeré nečistoty uvnitř mísy a ráno by měly jít mnohem lépe vyčistit záchodovou štětkou. Po čištění toaletu ještě opláchněte vodou z kýble a zbavte ji tak i těch nejmenších zbytků nečistot.

čištění zachodové mísy iZdroj fotografie: Pexels
Hygiena záchodové mísy

Proti vodnímu kameni pomůže i Coca-Cola

K vyčištění toalety můžete použít také kyselinu citrónovou, nebo Coca-Colu. Do toalety nejdříve nasypte jeden sáček kyseliny citrónové a poté do ní nalijte celý půl litr Coca-Coly. Toaletu pak nechte přes noc přiklopenou záchodovým prkénkem a ráno ji jemně vyčistěte záchodovou štětkou. Stejně tak můžete postupovat i s použitím bělidla. Naneste ho v tenké vrstvě na vnitřní stranu toalety a poté ho vyčistěte štětkou. Po vyčištění ho nechte ještě 30 až 60 minut působit na nečistoty, a ty nakonec znovu šetřete štětkou.

Při používání všech chemikálií k vyčištění toalety vždy používejte rukavice a zabraňte tak nechtěnému poranění, nebo vyrážkám na rukou. Toaletě věnujte pravidelnou péči s domácím prostředky na čištění (preventivně tak zabráníte tvorbě vodního kamene). Toaletu čistěte záchodovou štětkou ideálně po každém spláchnutí, jen tak si budete jistí, že děláte pro její čistotu a svěžest maximum.

Jakou pravidelnou péči věnujete toaletě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články