Jen 3 kuličky alobalu do toalety a je po problému: Hliníková fólie je úhlavním nepřítelem vodního kamene

Toaleta je na usazování vodního kamene obzvláště náchylná. Pokud ovšem vsadíte na domácí prostředky, poradíte si s ním.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vodní kámen se usazuje v toaletě kvůli tvrdosti vody. Tvrdá voda obsahuje vyšší koncentraci minerálních látek, jako jsou vápník a hořčík, které se při ohřevu vody rozpouštějí a poté se mohou usadit v podobě bílé nebo šedé usazeniny na povrchu toaletní mísy, vodovodu a všude, kde voda protéká. Čím tvrdší voda je, tím více minerálních látek obsahuje a tím rychleji se vodní kámen usazuje. Můžete s ním ovšem zatočit přírodními způsoby.

Jak používat alobal na vodní kámen

Celý trik je opravdu jednoduchý. Místo toho, abyste vodní kámen pracně drhli, ho můžete snadno změkčit, a pak už jen lehce „poškádlit“ záchodovou štětkou nebo ho přímo spláchnout. A jak na to? Stačí jen vzít kus alobalu, zabalit do něj lžíci jedlé sody a to celé vhodit do toalety (podle míry znečištění mísy je možné použít 1 až 3 kuličky). Vodní kámen se změkčí a už po hodině ho bude možné bez problémů odstranit. Ještě lépe vám pak alobal pomůže při údržbě prádla.

Ocet a soda s vodním kamenem zatočí

Smíchejte přibližně stejné díly bílého octa a jedlé sody, aby vytvořili pastu. Tu naneste na oblasti postižené vodním kamenem a nechte ji působit alespoň 30 minut. Poté použijte k odstranění vodního kamene záchodovou štětku a vše opláchněte vodou.

Vodní kámen v toaletě nemusí být problém, postačí vám alobal iZdroj fotografie: Depositphotos

Citronová šťáva a sůl

Smíchejte šťávu z jednoho citronu s dvěma lžícemi soli. Míchejte tak dlouho, dokud nevznikne pasta. Následně ji naneste na vnitřní stranu toalety a nechte ji působit asi 30 minut. Vodní kámen dočistěte stejně jako v předchozím případě.

Kyselina citronová na čištění toalety

Kyselina citronová je bílý prášek, který můžete najít v mnoha supermarketech nebo on-line obchodech. A jak ji použít k odstranění vodního kamene? Rozpusťte 2 až 3 lžíce kyseliny citronové ve vodě a nalijte směs do toalety. Nechte směs působit asi 30 minut a poté použijte štětku k odstranění vodního kamene. Opláchněte vodou.

Pamatujte si, že v případě použití kyseliny citronové nebo octa byste měli být opatrní. Vyhněte se přímému kontaktu těchto látek s kůží nebo očima, protože podráždění může být opravdu nepříjemné. Doporučuje se také při manipulaci s těmito chemikáliemi nosit rukavice a někdy dokonce i ochranné brýle.

Vodní kámen v toaletě nemusí být problém, postačí vám alobal iZdroj fotografie: Freepik

Vyčištění toalety Coca-Colou

Ovšem k vyčištění svého WC můžete použít i oblíbenou limonádu. Vypusťte vodu z toalety, aby se vodní kámen dostal z jejího dosahu (můžete ji vybrat například PET lahví). Poté nalijte asi 2 litry Coca-Coly přímo na povrch vodního kamene a nechte působit alespoň jednu hodinu. Pokud je vodní kámen velmi silný, nechte ji působit i déle (Coca-Colu se však vyplatí mít v domácnosti i z jiných důvodů).

Po uplynutí stanoveného času použijte na odstranění zbývajícího vodního kamene záchodovou štětku, a nakonec toaletu spláchněte. Tento postup je ovšem účinným jen u menší vrstvy vodního kamene. Pokud je toto znečištění velmi silné, může být nutné použít silnější čisticí prostředky.

Podívejte se i na TOP 7 vychytávek s alobalovou fólií

Jak s vodním kamenem na toaletě bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články