Už žádný zápach z odtoku, poradí si s ním sůl a prášek do pečiva

Vyčistit odtok lze i šetrnými a levnými způsoby. Abyste se zbavili nepříjemného zápachu, použijte jedlou sodu, sůl či prášek do pečiva.

Pročištění odtoku pomocí obyčejného brčka může být jednoduchým a účinným způsobem, jak tento problém řešit i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zapáchající odpady v koupelně a kuchyni jsou velmi nepříjemné a mohou pokazit celkový dojem z jinak útulné domácnosti. Ovšem i když existuje nepřeberné množství komerčních produktů, které si s usazeninami a zápachem poradí, já ráda dávám přednost přírodním přípravkům, které fungují stejně dobře (ne-li lépe!) a jsou levnější a šetrnější.

Hledejte příčinu zápachu

Nelibě vonící odtok může mít několik příčin. Patří mezi ně například dlouhodobé usazování vodního kamene či zbytky potravin a čistících prostředků, ale také nedostatečná velikost a tvar sifonu. Odtoková trubice nefunguje jak má, když je příliš zohýbaná a stlačená. Trubky také musí být ve správném spádu, aby voda a nečistoty měly prostor volně odtékat, uvádí web ProŽeny. Další příčinou může být i dlouhodobější nepoužívání sprchy či dřezu. Nečistoty zaschnou a protože nejsou odplaveny, začnou zapáchat.

Jedlá soda a ocet si se zápachem poradí

Neporazitelnou kombinaci octu a jedlé sody využijete i pro tyto účely. Obě složky pohlcují pachy, odstraňují nečistoty a působí antibakteriálně. Nasypte asi půl hrnku jedlé sody do odtoku a nechte pár minut působit. Jedlou sodu můžete nahradit také práškem do pečiva, který funguje obdobně. Zalijte sodu asi 150 ml bílého octa a po 15 minutách nalijte do odtoku horkou vodu z konvice. Jedlá soda si hravě poradí i se zápachem a plísní v pračce, jak jsme na Chalupáři-Zahradníci psali dříve.

Podobně jako jedlá soda funguje také obyčejná kuchyňská sůl. Můžete ji se sodou či kypřicím práškem kombinovat, nebo ji použít samostatně. „Za mě je sůl nejúčinnější a také nejlevnější varianta. Poradí si s vodním kamenem a odstraní všechny nečistoty v potrubí. Používám ji preventivně jednou týdně a vyčistím rovnou všechny odtoky v domácnosti,“ napsala nám do redakce paní Jana M. z Vysokého Mýta.

Plevel v dlažbě

Dlažba bude vypadat zase jako nová: Ocet s horkou vodou zničí každý plevel

Pro vůni použijte citron i esenciální oleje

Citron či kyselina citronová funguje na podobném principu jako ocet. Můžete jej tedy použít jako náhradu a velkým benefitem je dle webu InStory svěží vůně linoucí se z odtoku. Vyrobit si můžete i domácí čističe dřezu, jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři informovali. Na jejich přípravu budete potřebovat pouze polovinu citronu, trochu soli a několik kapek saponátu na mytí nádobí. Připravit si je můžete i do zásoby ve větším množství a zamrazit, podle potřeby pak kostku jednoduše vytáhnete a použijete.

Odšťavňovač na citron iZdroj fotografie: Piqsels
Citron dokáže odtok provonět, zároveň funguje jako náhrada za ocet

Abyste zamezili dalším prapodivným pachům v kuchyni a koupelně, můžete také do odtoku nasypat půl hrnku jedlé sody a zakápnout několika kapkami oblíbeného esenciálního olejíčku. Nechte takto působit asi hodinu a následně zalijte horkou vodou.

Jak čistíte odtok vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články