Dlažba bude vypadat zase jako nová: Ocet s horkou vodou zničí každý plevel

Likvidace plevele v dlažbě octem a dalšími přírodními prostředky patří mezi velmi spolehlivé metody. Zbaví vás ručního vytrhávání.

Plevel v dlažbě i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý rok vyvstává problém, jak se zbavit plevele na zahradě. Je velmi nepříjemné, když plevel prorůstá mezi dlažebními kostkami a jediné, co můžete udělat, je vytrhat ho. Nejjednodušším řešením je koupit si nějaké chemické herbicidy, ale ty nemusí být vždy bezpečné. Proto neváhejte zkusit i přírodní postupy.

Ocet a sůl s plevelem zatočí

Pokud se potřebuje zbavit plevele v dlažbě (a nehrozí tedy, že by se použité prostředky dostaly do samotné zahrady), připravte si domácí přípravek na hubení plevele ze soli a octa. Potřebovat budete:

  • 1 litr octa
  • 100 g soli

Nalijte ocet a sůl do rozprašovače, smíchejte je dohromady a poté nastříkejte roztok na místo, kde plevel vyrostl. Proč je toto řešení účinné? Ocet plevel vysuší. Tento roztok je velmi účinný, ale dejte si pozor, kam jej stříkáte, protože může poškodit i jiné rostliny.

Pomoci může i mýdlo

Pokud chce zlepšit účinnost tohoto prostředku, vsaďte na mýdlo. Pro přípravu roztoku smíchejte 1 díl octa se 2 díly vody a přidejte vydatné množství soli. V samostatné nádobě rozpusťte malé množství saponátu v teplé vodě a přidejte jej do octové směsi. Dobře promíchejte, dokud se všechny ingredience dobře nespojí.

Odstranění zelených skvrn z venkovních dlaždic iZdroj fotografie: Depositphotos

Chcete-li roztok aplikovat, nalijte jej přímo na plevel mezi dlažební kostky a dávejte pozor, aby se nerozlil na okolní rostliny. Nejlepší je to udělat v horkém dni, kdy je plevel suchý, protože všechny složky budou poté fungovat efektivněji (plevelné rostliny rychleji nasaje vláhu).

Vařící voda plevel zničí

Plevel zalijte vroucí vodou. Tím ho spolehlivě zlikvidujete – ale dávejte pozor, abyste vodu nepřelili na jiné rostliny, které si chcete ponechat. Tato metoda však nemusí být vhodná pro všechny typy dlažebních kostek, protože některé mohou při vystavení vysokým teplotám prasknout nebo změnit barvu.

Sůl plevel vysuší

Nasypte na plevel docela obyčejnou sůl. Tím ho také zabijete, ale dávejte pozor, abyste soli nepoužili příliš mnoho, protože by to mohlo poškodit půdu.

Jak se přírodními prostředky zbavit plevele iZdroj fotografie: Depositphotos

Kukuřičná mouka alias škrob

Kolem kořenů plevele rozprostřete kukuřičnou mouku. Ta jim zabrání v růstu a plevel nakonec odumře sám. A proč to funguje? Kukuřičná mouka obsahuje přírodní chemickou látku zvanou alelopatická kyselina, která může bránit růstu plevele.

Mulčování také skvěle pomáhá

Zakryjte oblast mulčem, například štěpkou nebo slámou. To zabrání růstu plevele tím, že mu zablokuje tolik potřebné sluneční světlo a zpomalí jeho růst. Mimochodem – mulčování pomáhá i mnohým užitečným plodinám (například maliníkům).

Jedlá soda na plevel iZdroj fotografie: Depositphotos

Co byste měli vědět

Pamatujte si, že přírodní metody pravděpodobně nebudou fungovat tak spolehlivě jako chemické herbicidy, ale jsou bezpečnější pro životní prostředí a samozřejmě i pro vaše zdraví. S trochou trpělivosti a vytrvalosti tak zlikvidujete plevel ze své dlažby, aniž byste poškodili přírodu v okolí.

Jak proti plevelu bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články