Jak na kýble plné malin: Od jarního prořezávání až po správné mulčování

Nejlepší chuť mají zralé maliny čerstvě utržené z keře. Abyste si mohli na vrcholu sezony dopřát tuto lahodnou pochoutku, dodržujte při jejich pěstování tato pravidla.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Maliny patří mezi nejoblíbenější plody léta. Jejich chuť a vůně je téměř nepřekonatelná. Ať už je milujete v jakékoliv podobě, jejich úroda snad nikdy nemůže být dost velká. Postarejte se o své ovocné keře a dopřejte jim na jaře tu nejlepší péči. Takto vám tyto rostliny porostou jako divé a v létě budou obsypané velkým množstvím šťavnatých a sladkých plodů.

Na jaře prořežte větve

Než se pustíte do dalších aktivit, měli byste po zimě zkontrolovat celkový stav keře. Pečlivě jej prohlédněte a odstraňte všechny poškozené, nemocné a mrtvé větve. Tím uvolníte místo pro mladé výhonky, které díky většímu přísunu vzduchu a světla mnohem rychleji porostou. Takto keř malin omladíte a připravíte na další sezonu.

Rozmnožte ovocné keře

Nemusíte kupovat mladé sazenice ze zahradních školek. Některé výhonky můžete použít k vypěstování zcela nového keře. Stačí si mezi mladými větvemi vybrat tu nejzdravější a nejsilnější, opatrně ji ze země vykopat a oddělit její kořeny od zbytku kořenového systému. Následně můžete mladý výhonek zasadit na vhodné místo nebo do květináče a vypěstovat si nový maliník.

maliny, plody, keř, červené iZdroj fotografie: Depositphotos

Používejte mulčovací směs

Nejlépe se tomuto ovocnému keři na plném slunci a denní světlo vyžaduje alespoň po dobu šesti až osmi hodin denně. Aby však nedocházelo k vysušování půdy okolo malin, posypte jejich základu mulčovací směsí. Nejenže dodáte keři potřebné živiny, ale navíc mulčem zadržíte vodu a udržíte okolo rostliny dostatečnou vlhkost. A jako bonus zabráníte růstu plevele.

Pravidelně keře přikrmujte hnojivem

Používáním vhodných hnojiv můžete podpořit růst větví, rozvoj kořenového systému, vývoj květů a následně plodů. Díky dostatečné výživě bude váš keř silný, zdravý a plný sladkých plodů. Maliny byste měli organickými hnojivy začít vyživovat hned ze začátku vegetačního období, ještě než se začnou rozvíjet pupeny. Ve chvíli, kdy začne maliník kvést, s hnojením přestaňte, a nechte rostlinu vstřebat ze země veškeré uložené živiny.

Usnadněte opylování keře

Veškeré rostliny na vaší zahradě jsou součástí ekosystému. Většina rostlin musí být opylována, aby mohly dozrát ty nejlepší a nejchutnější plody. Pokud jsou maliny z vašeho keře téměř bez chuti, nejspíš je viníkem nedostatečné opylení. Daleké včelstva se k vašemu keři nedostanou a maliny tak přichází o tento důležitý krok ve svém vývoji. Abyste tento problém vyřešili, měli byste zvážit pořízení vlastního včelstva nebo použít vhodné rostliny, které opylující hmyz přilákají.

Tyto kroky vám zajistí úrodu malin až 6 měsíců v roce

Jak o maliník pečujete na jaře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články