Už žádný zápach ani plísně v pračce: Stačí použít obyčejnou jedlou sodu

Jedlá soda má v domácnosti mnoho využití – mimo jiné skvěle pohlcuje pachy, čehož můžete využít třeba v koupelně.

Jak vyčistit pračku domácími prostředky i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pračka je snad nejvyužívanějším spotřebičem v celé domácnosti. Časem se však i tato spolehlivá pracantka může stát obětí usazování nečistot, mastnoty a přetrvávajících pachů, což vede k potížím při praní. Naštěstí je klíčem k účinnému boji proti těmto problémům a k oživení vaší pračky běžná domácí pomůcka – jedlá soda, jak informuje web iReceptář.

Odmaštění a dezinfekce bubnu

Jedním z hlavních míst, kde se hromadí nečistoty a zbytky pracího prostředku, je podle informací z portálu Babinet buben pračky. Tyto zbytky nejenže vytvářejí živnou půdu pro plísně a bakterie, ale také přispívají k nepříjemnému zápachu vycházejícímu z pračky.

Chcete-li zahájit proces čištění, jednoduše nasypte 4 polévkové lžíce nebo půl šálku jedlé sody přímo do bubnu. Poté přidejte 400 ml bílého octa. Spusťte běžný prací cyklus při vysoké teplotě kolem 90 °C. Tato účinná kombinace jedlé sody a octa dokáže zázraky při rozpouštění nečistot, odstraňování zápachu a dezinfekci vnitřku pračky.

Jedlá soda má v domácnosti mnoho využití – mimo jiné skvěle pohlcuje pachy, čehož můžete využít v koupelně iZdroj fotografie: Pixabay
Jedlá soda má v domácnosti mnoho využití – mimo jiné skvěle pohlcuje pachy, čehož můžete využít v koupelně

Jen vyčištění bubnu nestačí

Pro komplexní vyčištění nezapomeňte věnovat pozornost gumovým těsněním, dvířkům a přihrádkám na prací prostředek. Tato místa proto otřete měkkým hadříkem namočeným v octu – stejně postupujte i při čištění zásobníku na prací prostředky. Chalupáři-zahrádkáři také radí, jak octem prodloužit životnost pračky a jak ho použít pro čištění koupelny.

Zvýšení čisticí síly pracího prostředku

Výhody jedlé sody se však nevztahují pouze na čištění samotné pračky; může totiž také zvýšit účinnost vašeho pracího prostředku – tak to alespoň tvrdí naše čtenářka Mirka N. z Hrádku u Nechanic. „Kombinací jedlé sody s běžným tekutým pracím prostředkem si můžete účinněji poradit s odolnými mastnými skvrnami.

Chcete mít ručníky opět čisté, ale pračka už nepomáhá? Babské řešení zajistí, že budou bílé a hebké jako čerstvě padlý sníh

Před spuštěním běžného pracího cyklu přidejte do přihrádky na prací prostředek pouze polovinu obvyklého množství pracího prostředku. Poté jej doplňte o 1 až 2 polévkové lžíce jedlé sody. Tento jednoduchý přídavek zesílí odmašťovací sílu pracího prostředku a usnadní odstranění odolných mastných skvrn z vašeho oblečení.“

Stačí jeden šálek jedlé sody a prádlo bude perfektně měkké a jako nové iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vás pračka neobtěžovala nepříjemným zápachem, zbavte se ho jednou provždy díky všestranně použitelné jedlé sodě

Vyhnání nepříjemných pachů

Jedlá soda není jen zachráncem pro vaši pračku, ale je to také prostředek, který mění pravidla hry při osvěžení vašeho prádla. Přidáním lžíce jedlé sody do přihrádky na prací prášek během pracího cyklu účinně neutralizujete a odstraníte všechny nepříjemné pachy, které by se mohly na vašem oblečení držet. A to mohu potvrdit, třeba u praní manželových pracovních věcí je to k nezaplacení. Určitě to vyzkoušejte – nic za to nedáte.

Jak vyčistit gumu v pračce – praktické tipy

Jak se o svou pračku staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články