Čím je pračka čistější, tím déle nám vydrží: Její životnost prodlouží ocet – dezinfikuje, čistí a ničí vodní kámen

Životnost pračky není předem daná – lze ji ovlivnit několika jednoduchými způsoby. Stačí třeba použít ocet.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vodní kámen může být velkým problémem pro jakoukoliv pračku. Vyskytuje se v oblastech s tvrdou vodou – to je stav, při němž voda obsahuje velké množství minerálů, jako je vápník a hořčík. Tyto minerály se mohou hromadit v pračce a způsobit mnoho problémů, mezi které patří snížená účinnost pračky a dokonce i poškození jednotlivých součástí. A jak proti němu bojovat?

Jak se zbavit vodního kamene

Existuje několik způsobů, jak se vodního kamene v pračce zbavit. Mezi ty základní patří použití speciálních čisticích prostředků na odstranění vodního kamene. Tyto prostředky lze koupit v obchodech s domácími potřebami a jsou obvykle snadno použitelné. Vsadit můžete i na aplikaci vodního filtru, který může snížit množství minerálů v tvrdé vodě. A velmi dobrým tipem je i časté čištění pračky pomocí octu nebo citronové šťávy, které pomáhají rozpouštět minerály v tvrdé vodě.

A jak na to? Nastavte na pračce nejteplejší a nejdelší program a přidejte 2 šálky bílého octa. Spusťte celý cyklus praní jako obvykle, ale bez prádla. Zhruba v polovině cyklu program stopněte a nechte pračku několik hodin stát, aby se ocet dostal do všech trubek a odstranil usazeniny. Po několika hodinách nebo druhý den vše dokončete.

Jak často čistit pračku octem

Tento proces čištění pračky by se měl provádět každých 3 až 6 měsíců, aby se zajistilo optimální fungování pračky. Jestliže však máte doma opravdu tvrdou vodu, můžete ho klidně aplikovat před každým praním. Pokud však máte nějaké obavy nebo pokud si nejste jisti, zda by tato metoda byla pro vaši pračku vhodná, doporučujeme se obrátit na výrobce nebo odborníka na opravu domácích spotřebičů pro další informace a rady. Některé typy praček si bohužel s použitím octa příliš nerozumí.

Jak na bělení prádla zcela bez chemie iZdroj fotografie: Freepik

Ocet jako aviváž na prádlo

Ocet se skvěle hodí i jako aviváž na prádlo, a to díky jeho schopnosti změkčit tkaniny a odstranit zbytky mýdla. Kromě toho pomáhá také eliminovat zápachy a zlepšit bělost prádla. A jak ho používat? Doporučuje aplikovat jen malé množství octa a přidávat ho až po napuštění vody, aby nedošlo k přímému kontaktu s koncentrovaným octem a prádlem. Ovšem nalít ho můžete jednoduše do přihrádky na aviváž.

Dále je třeba se ujistit, že daná tkanina použití octa snese. Co se dávkování týče, obvykle stačí přidat do pračky asi 1/4 až 1/2 šálku octa, a to během posledního cyklu praní, ale doporučujeme vyzkoušet nejprve menší množství a postupně zvyšovat dávku podle potřeby. Vyrobit si také můžete domácí aviváž na prádlo.

Jak se o svou pračku staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články