Konec kousavým svetrům, domácí avivážový roztok změkčí i nejkousavější kousky a zamezí škrábání

Zdroj obrázku: Pixabay.com

S kousavým svetrem se v průběhu života setkal snad každý z nás. Tato nepříjemná vlastnost se nevyhýbá ani těm nejkrásnějším kusům oblečením. Co dělat, pokud se takového kousku nechceme vzdát, a zároveň nám záleží na pocitu pohodlí? Existuje jeden kouzelný trik, který udělá i z těch nejkousavějších materiálů látku příjemnou na dotyk.

Zejména v průběhu podzimních a zimních měsíců jsou svetry nepostradatelnými součástmi šatníku. Příjemné zahřátí však může značně znepříjemnit škrábání a kousání látky, k čemuž dochází především u vlněných svetrů. Právě toto nepohodlí častokrát vede k neoblíbenosti daného kousku oblečení. S tím je však konec. Vyzkoušejte tento trik, který váš svetr zbaví kousavosti jednou provždy.

Odteď už jen měkké a hřejivé

Změkčující kúra se skládá  ze dvojice jednoduchých úkonů, kterých si byly vědomy již naše babičky.

Nejprve si připravíme roztok. Na něj budeme potřebovat tyto ingredience:

  • Bílý ocet – 5 lžic
  • Aviváž
  • Studená voda

Nejprve naplníme umyvadlo studenou vodou, do níž přidáme bílý ocet. Roztok promísíme a vložíme do něj naruby otočený svetr – tak, aby byl do kapaliny zcela ponořen. Takto jej necháme po dobu 15 minut.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Poté tekutinu vypustíme. Dokud je svetr vlhký, dáme si do dlaní aviváž (či jiný změkčující prostředek) a rozetřeme ji po celém svetru. Vlákna jemně masírujeme – tak, aby do jejich struktury proniklo co největší množství aviváže. Je důležité si počínat opatrně – vlákna příliš nenapínáme, v opačném případě hrozí ztráta původního tvaru oděvu.

Aviváž ponecháme působit alespoň 30 minut, následně svetr důkladně opláchneme studenou vodou. Nadbytečnou tekutinu posléze jemně vyždímáme a svetr necháme volně uschnout.

Je-li svetr zcela suchý, složíme jej a vložíme do uzavíratelného plastového vaku. Ten umístíme do mrazáku, kde jej necháme přes noc.