Sprchová hlavice bude zářit novotou, vodní kámen zničí obyčejný ocet

Ne vždy je třeba při péči o koupelnové vybavení kupovat drahou chemii – místo toho se pro pomocníky vydejte do své kuchyně.

K odstranění vodního kamene na sprše postačí ocet a obyčejný sáček i Zdroj fotografie: Adobe Stock
                   

Postupem času se na našich sprchových hlavách často usazují zbytky, které zhoršují jejich výkon a vzhled. Naštěstí je jednou z nejúčinnějších metod, jak obnovit jejich lesk, využití síly octa a jedlé sody. A není to navíc vůbec těžké, jak informuje web Dům a Zahrada.

Proces čištění sprchové hlavice

Pro začátek je vhodné vyjmout sprchovou hlavici z jejího upevnění, jak doporučuje web PoradBook. To nejen usnadní čištění, ale také zabrání kontaktu čisticího roztoku s ostatními povrchy v koupelně. Poté si připravte potřebné komponenty: ocet a jedlou sodu. Začněte smícháním stejných dílů vody a octa v nádobě. Poté vytvořte směs podobnou pastě z jedlé sody a malého množství vody. Ponořte sprchovou hlavici do octového roztoku a nechte ho působit na nahromaděný vodní kámen.

Poté naneste na povrch sprchové hlavice pastu z jedlé sody a zajistěte, aby pokryla všechna postižená místa. Roztok nechte působit přibližně 15 až 20 minut. Tato metoda s dvojím účinkem pomáhá účinně odbourávat odolný vodní kámen a usazeniny minerálů. Po uplynutí určené doby sprchovou hlavici důkladně opláchněte vodou a zajistěte, aby byly všechny stopy octa a jedlé sody zcela smyty. Zkontrolujte, zda na hlavě nezůstaly viditelné zbytky nebo skvrny; v případě potřeby postup jednoduše jednou nebo dvakrát zopakujte.

Čistím koupelnu a zároveň úspěšně šetřím: Na chemii si nepotrpím, vodní kámen zničím i s domácí směsí z levných surovin

Výhody používání octa a jedlé sody

Kyselost octa je vynikajícím přírodním čisticím prostředkem, který je obzvláště účinný proti minerálním usazeninám díky své schopnosti je rozpouštět. „Reaguje s vodním kamenem, rozkládá ho a usnadňuje jeho odstranění,“ napsala nám do redakce k tématu paní Božena U. z Hoštic. Jedlá soda naproti tomu působí jako jemné abrazivní činidlo, které pomáhá drhnout usazeniny, aniž by poškodilo povrch sprchové hlavice. To mohu osobně potvrdit – soda mi nikdy žádné vybavení v koupelně ani v kuchyni nijak nepoškrábala.

Na vyčištění koupelny bohatě stačí obyčejný vinný ocet iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vaše koupelnové vybavení stále vypadalo jako nové, musíte se o něj správně postarat – například na čištění sprchy stačí ocet

Jakmile jste spokojeni s čistotou sprchové hlavice, připevněte ji zpět na její místo a máte hotovo. Uvidíte, že bude vypadat jako nová – a stejně skvěle bude i fungovat. A to bez využití jakékoli chemie z obchodu. Užijte si opět ničím nerušený zážitek ze sprchování bez omezení způsobených usazenými nečistotami a minerály. Mezi další osvědčené prostředky na čištění koupelny patří podle redaktorek magazínu Chalupáři-Zahrádkáři i vinný ocet nebo šikovně aplikovaný sáček. na obojí můžeme přísahat.

Domácí výroba čisticích prostředků nezabere moc času a dokonce nestojí ani moc peněz – podívejte se na návod

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro čištění koupelny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články