Sprchová hlavice bude zářit novotou, vodní kámen zničí obyčejný ocet

Ne vždy je třeba při péči o koupelnové vybavení kupovat drahou chemii – místo toho se pro pomocníky vydejte do své kuchyně.

i Zdroj fotografie: Adobe Stock
                   

Postupem času se na našich sprchových hlavách často usazují zbytky, které zhoršují jejich výkon a vzhled. Naštěstí je jednou z nejúčinnějších metod, jak obnovit jejich lesk, využití síly octa a jedlé sody. A není to navíc vůbec těžké, jak informuje web Dům a Zahrada.

Proces čištění sprchové hlavice

Pro začátek je vhodné vyjmout sprchovou hlavici z jejího upevnění, jak doporučuje web PoradBook. To nejen usnadní čištění, ale také zabrání kontaktu čisticího roztoku s ostatními povrchy v koupelně. Poté si připravte potřebné komponenty: ocet a jedlou sodu. Začněte smícháním stejných dílů vody a octa v nádobě. Poté vytvořte směs podobnou pastě z jedlé sody a malého množství vody. Ponořte sprchovou hlavici do octového roztoku a nechte ho působit na nahromaděný vodní kámen.

Poté naneste na povrch sprchové hlavice pastu z jedlé sody a zajistěte, aby pokryla všechna postižená místa. Roztok nechte působit přibližně 15 až 20 minut. Tato metoda s dvojím účinkem pomáhá účinně odbourávat odolný vodní kámen a usazeniny minerálů. Po uplynutí určené doby sprchovou hlavici důkladně opláchněte vodou a zajistěte, aby byly všechny stopy octa a jedlé sody zcela smyty. Zkontrolujte, zda na hlavě nezůstaly viditelné zbytky nebo skvrny; v případě potřeby postup jednoduše jednou nebo dvakrát zopakujte.

Čistím koupelnu a zároveň úspěšně šetřím: Na chemii si nepotrpím, vodní kámen zničím i s domácí směsí z levných surovin

Výhody používání octa a jedlé sody

Kyselost octa je vynikajícím přírodním čisticím prostředkem, který je obzvláště účinný proti minerálním usazeninám díky své schopnosti je rozpouštět. „Reaguje s vodním kamenem, rozkládá ho a usnadňuje jeho odstranění,“ napsala nám do redakce k tématu paní Božena U. z Hoštic. Jedlá soda naproti tomu působí jako jemné abrazivní činidlo, které pomáhá drhnout usazeniny, aniž by poškodilo povrch sprchové hlavice. To mohu osobně potvrdit – soda mi nikdy žádné vybavení v koupelně ani v kuchyni nijak nepoškrábala.

Na vyčištění koupelny bohatě stačí obyčejný vinný ocet iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vaše koupelnové vybavení stále vypadalo jako nové, musíte se o něj správně postarat – například na čištění sprchy stačí ocet

Jakmile jste spokojeni s čistotou sprchové hlavice, připevněte ji zpět na její místo a máte hotovo. Uvidíte, že bude vypadat jako nová – a stejně skvěle bude i fungovat. A to bez využití jakékoli chemie z obchodu. Užijte si opět ničím nerušený zážitek ze sprchování bez omezení způsobených usazenými nečistotami a minerály. Mezi další osvědčené prostředky na čištění koupelny patří podle redaktorek magazínu Chalupáři-Zahrádkáři i vinný ocet nebo šikovně aplikovaný sáček. na obojí můžeme přísahat.

Domácí výroba čisticích prostředků nezabere moc času a dokonce nestojí ani moc peněz – podívejte se na návod

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro čištění koupelny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslava Bednářová

Mám bohatou odbornou praxi, jsem autorkou mnoha článků a zahraničních knih o pěstování rostlin. Mé radosti a nápady oživí vaše zahrady a zvýší vaše zahradnické dovednosti.

Zobrazit další články