Čistím koupelnu a zároveň úspěšně šetřím: Na chemii si nepotrpím, vodní kámen zničím i s domácí směsí z levných surovin

Při odstraňování vodního kamene v koupelně si vystačíte i bez působení octa nebo jedlé sody. Lze totiž sáhnout po ještě přírodnější pomoci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Freepik
                   

Efektivní čištění vodního kamene z koupelnové baterie bez použití chemie nemusí být nedosažitelným snem. Naopak. Stačí sáhnout po osvědčeném prostředku z lednice a žádné stopy vodního květu nebudou mít šanci. A jako bonus vám toto čištění zabere jen pár minut. Uvidíte sami, jak efektivní dokážou být přírodní pomocníci.

Citron na vodní kámen

Pokud také nemáte rádi štiplavý zápach octa a jedlou sodu doma běžně nepoužíváte, takže ji nehodláte kupovat ani kvůli čištění, vsaďte na jiný způsob úklidu. Bohatě vám postačí obyčejný citron (klidně to může být ten scvrklý, který byste si už nedali ani do čaje – ovšem samozřejmě bez jakýchkoliv známek hniloby nebo plísně). Jeho použití je velmi snadné.

Rozkrojte ho a na jednu polovinu nasypte trochu prášku do pečiva. A poté s jeho pomocí čistěte všechny povrchy, na kterých se usadil vodní kámen. Uvidíte, že se vám začne doslova rozpouštět před očima. V případě potřeby pak jen doplňujte vrstvičku jedlé sody.

Vodní kámen v nádobách

Pokud se vám vodní kámen usazuje v nejrůznějších prohlubních (například v mýdlence nebo v kelímku na čištění zubů), zatočte s ním jednoduchým způsobem. Ve vhodné nádobě smíchejte šťávu ze dvou citronů s jedním hrnkem studené vody. Poté nalijte roztok do problematického místa a nechte alespoň půl hodiny působit. Poté vše vyprázdněte, nádobku opláchněte a řádně vysušte.

Vodní kámen v nádobách iZdroj fotografie: Depositphotos

Vodní kámen na koupelnových površích

Obyčejný ocet skvěle odstraňuje stopy vodního kamene ze všech povrchů (ať už z dlažby nebo třeba z domácích spotřebičů). Pro odstranění vodního kamene vám stačí jen smíchat obyčejný bílý ocet s trochou horké vody. Poté do této směsi namočte houbu nebo třeba hadřík z mikrovlákna a přejíždějte s ním po vnějším povrchu znečištěném vodním kamenem, až do chvíle, kdy se všechny usazeniny rozpustí. Ocet je také možné nahradit lžičkou kyseliny citrónové.

Jak na lesklé baterie

Vodní kámen dokáže také způsobit, že budou vaše koupelnové baterie matné a nehezké. A jak si poradit s tím problémem? Na bílé pruhy od vodního kamene skvěle funguje čisticí pasta: smíchejte dvě lžíce jedlé sody s trochou vody. Poté tuto pastu naneste na povrch vašeho kávovaru a vše otřete dočista měkkou houbičkou.

Buďte pečliví a nebojte se trochu přitlačit, abyste opravdu dokonale odstranili všechny usazeniny vodního kamene, které způsobují matnost vašeho koupelnového vybavení. Nakonec vše pečlivě opláchněte a osušte.

Vodní kámen v nádobách iZdroj fotografie: Pixabay

Vyzrajte na skvrny od rzi

Ovšem vaši koupelnu mohou hyzdit i stopy rzi. A jak si poradit s nimi? Jednoduše naneste na každou skvrnu trochu zubní pasty a nechte chvíli působit. Pak baterii nebo třeba zrezlou část umyvadla otřete měkkou houbičkou nebo starým zubním kartáčkem s měkkými štětinami.

Uvolněnou rez už jen opláchněte a osušte a vidíte, že vaše koupelna bude opět zářit bělostí. Tento trik je navíc opravdu univerzální – lze ho totiž použít třeba i k k odstranění skvrn od rzi ze šperků a kovových předmětů a dokonce i z oblečení.

Podívejte se, jak odstranit vodní kámen jen s pomocí octa

Jak se skvrnami od vodního kamene bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články