Chcete mít ručníky opět čisté, ale pračka už nepomáhá? Babské řešení zajistí, že budou bílé a hebké jako čerstvě padlý sníh

                   

Ručníky i jiné prádlo po čase zešednou a pračka si s tímhle problémem většinou neví rady. Existuje ale jednoduché řešení pro vybělení vašeho prádla, a vy se tak nebudete muset stydět za zašedlé ručníky nebo kupovat nové. Co tedy pomůže? Odpovědí je jedlá soda. Je šetrná k životnímu prostředí, neškodná pro vaše zdraví a nezpůsobuje alergické reakce. Vyzkoušejte tyto tipy, které vaše prádlo vybělí během okamžiku.  

Jedlá soda prádlo zaručeně vybělí 

Jedlá soda je perfektním pomocníkem v každé domácnosti a to z mnoha důvodů. Nejen že ji můžete použít místo zubní pasty, také vám pomůže vyčistit nejrůznější typy povrchu a vybělit vaše bílé prádlo. Zbaví ho nepříjemného zápachu a špatně odstranitelných skvrn a zachová jeho prádla. Pro výrobu jednoduchého přípravku na vybělení ručníků budete potřebovat jen pár věcí:  

iZdroj fotografie: Unsplash
  • polévkovou lžíci jedlé sody 
  • polévkovou lžíci vašeho oblíbeného pracího prostředku 
  • menší množství vařící vody 
  • hrnec o takové velikosti, aby se do něj vešlo vámi vybrané prádlo 

Postup přípravy je opravdu snadný. Přiveďte v hrnci vodu k varu a vsypte do ní jedlou sodu s pracím prostředkem. Poté do směsi přidejte ručníky nebo prádlo a to občas promíchejte vařečkou. Vařte do doby než zmizí veškeré skvrny a prádlo se nevybělí. Poté prádlo vyjměte z hrnce a vyperte ho v pračce v klasickém programu. Pokud si chcete zajistit perfektní bělost prádla a také měkčí vodu při praní, vsypte trochu jedlé sody i do zásuvky pračky.  

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Přidejte k sodě vinný ocet 

Dalším způsobem vybělení bílých ručníků nebo jiného prádla je použití jedlé sody a vinného octa. I v tomto případě je příprava snadná. Nachystejte si jen pár věcí: 

  • polévkovou lžíci jedlé sody 
  • polévkovou lžíci bílého vinného octa (kvasného octa, peroxidu vodíku) 

Tyto přísady smíchejte v misce a vytvořte pastu. Touto pastou poté potřete skvrny, nechte alespoň hodinu působit a opláchněte vodou. Prádlo pak vyperte v pračce. Výsledkem bude zářivě bílé prádlo bez skvrn.  

iZdroj fotografie: Unsplash

Nechte v sodě prádlo odpočinout 

Posledním způsobem bělení prádla za použití jedlé sody je následující: nachystejte si 200 g jedlé sody a alespoň 4 litry teplé vody. Obojí pak přidejte do lavoru nebo většího hrnce a vložte zašedlé prádlo. To pak nechte do druhého dne namočené na místě, kde se moc nevíří prach. Prádlo nezapomeňte v lavoru/hrnci občas promíchat. Poté ho opět vyperte v pračce. Už se těšíte až bude mít ručníky zase zářivě bílé?

Jedlá soda má mnoho dalších využití. Už jste ji vyzkoušeli např. při čištění sporáku nebo odpadu?
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články