Domácí čistič dřezu: Hoďte do něj jednu citronovou kostku a odtok se už neucpe

Pokud si nevíte rady s ucpanými a zapáchajícími odpady, hledejte pomoc v kuchyni. Kombo citronu a soli je vyčistí i zbaví zápachu.

Jak zalévat pokojové rostliny pomocí kostek ledu i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ucpané a páchnoucí odpady jsou strašákem každé domácnosti. V kuchyňském dřezu je mívají na svědomí zbytky jídla a oleje, v koupelně zase vlasy nebo mastné kosmetické produkty. Ucpaný dřez s sebou nenese jen komplikace s odtékáním vody, ale často také nepříjemný zápach. Problému se naštěstí dá předejít díky jednoduchému domácímu přípravku, který neobsahuje žádnou chemii a stojí doslova pár korun. Hlavní roli v něm hraje citron.

Za ucpaný dřez může olej a zbytky

Cesta k ucpanému odpadu není vůbec složitá. Časem se v něm nastřádá takové množství zbytků, že dřez zkrátka přestane odtékat a většinou i silně zapáchá. Vyřešit to hravě zvládnou silné chemické prostředky, kvůli jejich vlivu na přírodu i zdraví je však lepší se jim vyhýbat. Nejlepší ochranou dřezu je prevence – na talířích nenechávejte před mytím žádné drobky, ani do odpadu nevylévejte olej po smažení. Ten patří do plastové láhve a speciálního kontejneru. Ucpaný dřez může způsobit i kávová sedlina, raději ji vyhoďte na kompost, kde udělá lepší službu.

Na ucpaný dřez platí citronové kostky

S ochranou kuchyňského dřezu vám pomůže zcela ekologický přípravek, který si hravě vyrobíte sami z toho, co máte běžně v kuchyni – citronu, soli a přípravku na nádobí. Připravte si polovinu citronu, odstraňte z ní jen špičku a zbytek včetně slupky pokrájejte na malé kousky. Přidejte dvě lžičky kuchyňské soli, zalijte vodou a rozmixujte na kaši. Výslednou hmotu poté přefiltrujte přes sítko. Po přefiltrování vznikne hladká kaše, přidejte do ní pár kapek přípravku na nádobí a důkladně zamíchejte. Tekutinu přelijte do formiček na led a umístěte na dvě hodiny do mrazáku.

Po vymačkání z formiček máte hotovo. Citronové kostky přechovávejte v uzavřené nádobě v lednici. Jak s nimi na ucpaný dřez? Stačí jednu kostičku vhodit do dřezu a zalít ji horkou vodou. Přípravek se rozpustí a při odtékání s sebou vezme nánosy tuku a další nečistoty. Takto citronové kostičky používejte preventivně dvakrát za týden a k žádnému ucpávání odpadu již docházet nebude.

Moderní kuchyňský dřez iZdroj fotografie: Freepik
Místo chemie použijte při čištění odpadu citron

Citron toho zvládne vyčistit dřez

S používáním citronových kostek se nemusíte omezovat jen na čištění odpadů. Jde totiž o univerzálního čisticího pomocníka v celé domácnosti, který vyčistí nejen ucpaný dřez, ale i připálený hrnec. Vhoďte ho do znečištěné nádoby, zalejte vodou, nechte chvíli působit a nakonec dočistěte kartáčem nebo houbičkou. Kostku můžete dát i do nádržky toalety. Eliminujete tak tvorbu vodního kamene a toaleta bude příjemně provoněná.

Jak vyčistit ucpaný odpad svépomocí

Jaké přírodní pomocníky do domácnosti si vyrábíte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Narecki

Zobrazit další články